Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan: 46 Taliban militanı öldürüldü - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Hava Kuvvetleri, Taliban hareketinin Ferah eyaletindeki merkezine saldırı düzenledi. Saldırıda 46 militan öldürüldü. Taliban, ABD’yle müzakere yürüttüklerine dair haberleri ise reddetti.

Afganistan Genel Kurmay Başkanlığı’na yakınlığıyla bilinen haber ajansı “Hama Press”, Ferah eyaletinde Taliban örgütüne bağlı 46 militanın öldürüldüğü, 6 militanın yaralandığı ve 38 ton patlayıcının da imha edildiğini aktardı.

Taliban ya da diğer örgütlerden, hükümetin söz konusu iddialarını onaylayan ya da reddeden herhangi bir açıklama gelmedi.

Ferah, çoğunluğu Taliban’ın hakimiyetinde bulunan ve yoğun şekilde operasyonlara sahne olan bir bölge. Militanlar, son günlerde Ferah eyaletinin merkezini de kuşatmış bulunmakta.

Öte yandan Taliban, ABD heyetiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kenti ya da Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarındaki Bagram Hava Üssü’nde görüşme yaptıkları yönündeki iddiaları yalanladı. Taliban heyetinin, Amerikan heyetiyle görüşmek üzere Bagram Hava Üssü’ne gittiğine ilişkin haberler, örgütün siyasi bürosu tarafından reddedildi. ABD dahil pek çok ülkeyle iletişim kurulduğu kabul edilse de, Taliban Hareketi, heyetinin Bagram’a gitmediğini öne sürdü.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “ belki de ABD’lileri, görüştükleri bazı kişilerin Taliban temsilcisi olduğuna inandırdılar” diyerek, ABD’nin ‘sahte çabalar’ ile ‘barışa ulaşmak isteyen ciddi çabaları’ ayırması gerektiği belirtildi.

Taliban yaptığı açıklamada Afganistan’da bulunan ABD ve NATO güçlerinin kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını iddia etti. Açıklamada yabancı kuvvetlerin sivillere baskın düzenlediği ve pek çok can kaybına neden olduğu öne sürüldü. Ayrıca, maddi zararın oluştuğuna değinildi. Örgüt, artan hava saldırılarının nedeninin, son zamanlarda ABD ve Afgan hükümetinin, Taliban’ın elindeki yerleri geri almada uğradığı başarısızlık olduğunu ileri sürdü.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube