Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney, Ahvaz saldırısına karşılık vermekle tehdit etti - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dini Lideri Ali Hamaney, ülkesinin Ahvaz saldırısının arkasındakileri sert bir şekilde cezalandıracağını söyledi.

İran’ın Irak sınırındaki Huzistan vilayetinin merkezi olan Ahvaz kentinde Cumartesi günü askeri geçit töreninde gerçekleştirilen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ülkedeki yankıları sürüyor.

Hamaney, konuya ilişkin ilk yorumunda, yabancı güçleri askeri geçit töreninde yapılan saldırının arkasında olmakla suçladı. Hamaney, İran’ın, saldırının arkasında olanları “çok sert bir şekilde cezalandıracağını” söyleyerek tehditte bulundu.

Hamaney, İran’ın bölgedeki siyasetini reddeden Arap ülkelerini saldırının arkasında olmakla suçlarken, diğer yandan Devrim Muhafızları Komutanı Yardımcısı Hüseyin Selami ise ABD ve İsrail’in saldırıya karıştığını belirtti.

Hamaney’in resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “Raporlara göre, bu korkakça saldırı Irak ve Suriye’de mahsur kaldıklarında ABD’lilerin yardımına koştuğu kişilerce yapıldı” denildi. Açıklamada, Arap ülkelerine ‘saldırıyı finanse etme’ suçlaması yöneltildi.

Selami: Yıkıcı ve ezici karşılık vereceğiz

Devrim Muhafızları Komutanı Yardımcısı Hüseyin Selami de saldırıda hayatını kaybedenler için düzenlenen cenaze töreninde önemli açıklamalarda bulundu. İran devlet televizyonunda canlı olarak yayınlanan konuşmasında Selami, “Bizim intikamımızı daha önce görmüştünüz. Göreceksiniz ki yıkıcı ve ezici karşılık vereceğiz, yaptıklarınızdan pişman olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Selami, saldırının, “Bölgedeki İran nüfuzuna karşı koymak” isteyen taraflarca yapıldığını savundu.

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ise Hamaney’in aksine Tahran’ın gerginliklerin önüne geçmek için komşu ülkelerle diyalog kurmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Şemhani, “Tamamen dikkatli olmamız gerekir. Bölge ülkeleri arasında anlaşmazlık ve şüphe yaymaya çalışan düşmanların entrikalarını etkisiz hale getirmek için komşu ülkelerle yapıcı bir diyaloğu artırmamız gerekir” diye konuştu.

Şemhani ayrıca ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların yasadışı olduğunu belirterek, ABD Başkanı Donald Trump’ın söz konusu yaptırımları ‘kişisel intikam’ aracı olarak istismar ettiğini ifade etti.

Törene binlerce kişi katıldı

İran’ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde dün Devrim Muhafızları’nın, saldırıda ölenler için düzenlediği cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Törendeki kalabalıklar “ABD ve İsrail’e ölüm” şeklinde sloganlar attı.

Reuters, Kalaşnikof türü hafif silahların kullanıldığı saldırıda 12’si Devrim Muhafızı mensubu 25 kişinin öldüğünü aktardı.

4 saldırgandan kanlı saldırı

4 saldırgan, 1980-1988 yılları arasında süren İran-Irak savaşının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen askeri geçit törenindeki protokol platformuna ateş açmıştı.

Silahlı saldırganların sayısı, kimlik bilgileri ve ölümleri hakkında da birbiriyle çelişen bilgiler paylaşıldı. Yetkililer, 4 saldırganın da öldürüldüğü bilgisini aktarmadan önce konu hakkında açıklamada bulunan askeri bir yetkili, 3’ünün öldürüldüğünü 4’üncü kişinin ise tutuklandığını bildirmişti. Ayrıca Fars haber ajansı da saldırganların 5 kişi olduğunu iddia etti. Ajansın haberine göre, Besic güçlerinin üniformasıyla kamufle olan 5’inci saldırgan ölülerin arasında bulundu.

ABD ve BAE iddiaları reddetti

Öte yandan ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), saldırıya karıştıklarına dair İran’ın ortaya attığı iddiaları reddetti. Amerikan FOX televizyonuna konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ahvaz saldırısında ABD’nin herhangi bir rolü olup olmadığı sorusuna, “Ülkende bir güvenlik olayı meydana geldiğinde sen suçu başkalarına atarsan vahim bir hata işlemiş olursun. Masum insanların hayatını kaybetmeleri trajik bir durum” dedi.

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, yetkililerin saldırıya karışanların bir kısmını tutukladığını söylerken, bunların sayısına dair herhangi bir bilgi vermedi.

İran ordusuna bağlı Kara Kuvvetleri Komutanı Nuzer Şefii, dünkü açıklamasında, istihbarat biriminin “saldırıya karışan kim varsa hepsini tespit ettiğini ve bunların uygun bir zamanda cezalandırılacağını” söyledi.

Aktivistler istihbarat güçlerinin Ahvaz’da gerçekleştirdiği geniş çaplı tutuklamalara karşı uyarırken, olaya karıştığı şüphesiyle 200’den fazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube