Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kaşıkçı’nın ailesi: Hatice’yi tanımıyoruz, öldüğünü söyleyenler hakkında dava açtık - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara: Said Abdurrezzak / Riyad: Abdulhadi Habtur

Gazeteci-Yazar Cemal Kaşıkçı’nın kuzeni Mutasım Kaşıkçı, ailesinin, Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönündeki söylentileri yayan kişiler hakkında hukuki süreci başlattığını açıkladı.

Mesleği hukuki danışmanlık olan Mutasım Kaşıkçı, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Kaşıkçı ailesinin Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileriyle doğrudan temas halinde olduğuna işaret ederek, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi vatandaşı olduğunu ve ülkesinin kuzeni hakkında ailesinden daha çok endişe duyduğunu” belirtti.

Mutasım Kaşıkçı, “Nişanlısı olduğu iddia edilen Hatice’yi tanımıyoruz. Aynı şekilde aile fertlerinden hiçbiri tanımıyor. Bilakis, bilmediğimiz bir dış gündemle ilgili olayı siyasallaştırmaya çalışıyor olabilir” ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı açıklamasının devamında, “Cemal’in ailesi, son birkaç gündür sosyal medya üzerinde yayılan söylentilerden oldukça zarar gördü. Biz onun sağlıklı olduğundan emin olmak isterken bazıları da bizimle iletişime geçip taziyelerini iletiyor” diye konuştu.

Mutasım Kaşıkçı, “Ailesinin şu an ilgilendiği tek şey onun sağlıklı olduğundan emin olmaktır. Ayrıca biz biliyoruz ki Suudi Arabistan’daki ilgili makamlar, onun hakkında ailesinden daha çok endişe duyuyor” dedi.

Mutasım, kuzeninin ailesiyle en son, kaçırılmadan birkaç gün önce iletişim kurduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Kaşıkçı’nın durumuna değinerek, “Savcılık soruşturmasını bekliyoruz. Bunun ülkemizde olması çok üzücü bir durum; Beklentim hâlâ iyi niyetli. Buradan çıkacak sonuç neyse bunu dünyaya bildireceğiz” açıklamasında bulundu.

Türk makamlar Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili resmi soruşturma başlattı. Anadolu Haber Ajansı (AA) İstanbul Başsavcılığı’nın geçtiğimiz Salı günü yani Kaşıkçı’nın kaybolduğu gün soruşturma başlattığını aktarmıştı.

Suudi Arabistan da, Suudi müfettişlerden oluşan bir güvenlik heyetinin olayı araştırmak üzere İstanbul’a ulaştığını bildirmişti.

İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’ndan Şarku’l Avsat’a konuşan yetkili kaynak, “Suudi Arabistan’ın, nerede olursa olsun vatandaşlarının güvenliğine önem verdiğini ve Suudi uzmanların bu konuyu büyük bir dikkatle araştırdığını” söyledi. Kaynak, “Suudi müfettişlerden oluşan bir güvenlik heyetinin Riyad hükümetinin talebi ve Türk yetkililerin izniyle Cumartesi İstanbul’a ulaştı” dedi.

Reuters’a konuşan ve isimlerini açıklamayan Türkiyeli yetkililer ise 2 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğünü iddia etmişti.

Konsolosluktaki yetkili kaynak, Reuters’in iddiasını kesin bir dille yalanladı. İddianın temelsiz olduğunu belirten kaynak, söz konusu açıklamanın konu hakkında bilgisi olan veya rapor vermeye yetkili kişiler tarafından yapıldığına dair şüphe duyduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, Cumartesi binayı Reuters muhabirlerine açarak Kaşıkçı’nın binada olmadığını teyit etmişti.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi, bazı Türk yetkililerin Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde olduğuna dair açıklamalarını “talihsiz” olarak nitelendirdi.

Uteybi, cumartesi günü konsolosluk merkezinde, Reuters haber ajansına verdiği röportajda, “Kaşıkçı’nın konsoloslukta ya da Suudi Arabistan’da olmadığını vurgulamak isterim. Konsolosluk ve büyükelçilik onu bulmak için çaba sarf ediyor ve yaşanan bu olaydan ötürü üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters ekibinin İstanbul’un kuzeyinde bulunan 6 katlı Konsolosluk binasında gözlem yapmasına izin verdiğini kaydeden Uteybi, “Türkiye’nin yetkili makamları ile Suudi yetkili makamları arasında temaslar mevcut. Bekleyelim ve sonuçları görelim” dedi.

Kaşıkçı’nın akıbeti konusunda herhangi bir sorumlulukları olmadığını ifade eden Uteybi, garaj, ofisler, tuvaletler, güvenlik odaları ve depo da dahil olmak üzere Konsolosluk binasının tüm kısımlarını gazetecilerle birlikte gezdi.

Uteybi, Kaşıkçı’nın Konsolosluk binasını terk etmediği iddialarını da yalanladı. Konsolosluk binasında ön ve arkada olmak üzere iki girişin bulunduğunu kaydeden Uteybi, “Kaşıkçı bunlardan herhangi birinden binayı terk etmiş olabilir. Onun Konsoloslukta olduğuna dair olan konuşmalar sadece söylentilerden ibaret” dedi.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu, Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın kaçırıldığına dair iddiaların asılsız olduğunu kaydederek, “Bir Suudi vatandaşının diplomatik bir misyon tarafından kaçırıldığı varsayımının iğrenç olduğunu düşünüyorum” dedi.

https://turkish.aawsat.com/2018/10/article55441372/kasikcinin-ailesi-suudi-yetkililer-haric-kimseden-bilgi-almiyoruz

https://turkish.aawsat.com/2018/10/article55441294/suudi-arabistan-ve-turkiye-kasikcinin-akibetine-iliskin-calisma-yurutuyor

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube