Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada’nın Eski Riyad Büyükelçisi: Suudi Arabistan’a karşı hatalar yaptık - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada’nın eski Riyad Büyükelçisi Dennis Horak, Kanada’nın Suudi Arabistan ile ilişkilerinde diplomatik bir kriz ortaya çıkmasına neden olan hatalar yaptığını söyledi.

Kanada Büyükelçiliği’nin Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan bir sanığın serbest bırakılmasını talep etmesi sonrasında Suudi Arabistan, Kanada ile ticari ilişkileri dondurmuş, Büyükelçi Horak’ı sınır dışı etmiş ve Kanada’daki Suudi öğrencilere ülkelerine geri dönme çağrısı yapmıştı. Riyad söz konusu durumu içişlerine müdahale ve egemenlik ihlali olarak kabul etmişti.

Horak, Reuters’e verdiği röportajda “Bunu gerektiren bir durum yoktu ve sonuçları olacağını düşünmüyordum” ifadelerini kullandı. Horak’ın bu sözleri ile ilk kez üst düzey bir Kanadalı yetkili anlaşmazlıktan Ottawa’nın sorumlu olduğunu kabul etmiş oldu. Kanada Büyükelçisi ayrıca Justin Trudeau liderliğindeki liberal hükümetin Riyad ile ilişkileri düzeltmek için daha fazla zaman ayırması gerektiğini söyledi.

Kanada Büyükelçiliği, Suudi adaleti tarafından yargılanan bir sanığın serbest bırakılması için Twitter üzerinden çağrıda bulunmuştu. Söz konusu çağrı, Ottawa’daki Dışişleri Bakanlığı tarafından krizin başında gönderilen bir mesajın tercümesiydi. Hâlihazırda emekli olan Horak, mesajın Twitter’da yayınlanacağını bilmediğini belirterek “Bilseydim yayınlanmamasını tavsiye ederdim” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, geçen ay Kanada’dan söz konusu durumdan dolayı özür dilemesini istemişti.

Horak da yaptığı açıklamada Ottawa’nın aynı fikirde olmadığı ülkelerle iletişim kurmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini de belirtti. Açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Suudi Arabistan gibi bir ülke ile iletişim kurmamakla hata yapıyoruz. Twitter üzerinden mesaj veriyor veya açıklamalarla tavsiyede bulunuyoruz… Değişiklik yapma girişiminde bulunmak ya da bizim için önemli konularda karşı tarafı etkilemeye çalışmak fayda getirmez.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube