Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Bizim onayımız olmadan Seul, Pyongyang'a yaptırımları kaldırmayacak - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha’nın, Kuzey Kore’nin tek tarafı olarak uygulamaya koyduğu yaptırımlar kaldırmayı gözden geçirdiklerini açıklamasının ardından ABD’nin onayı olmadan Güney Kore’nin Kuzey’e uygulanan yaptırımları kaldırmayacağını söyledi.

Trump, Pyongyang’a uyguladığı en yüksek baskı kampanyasının bir parçası olarak, ABD müttefiklerini nükleer silahlardan vazgeçene kadar Kuzey Kore’ye yaptırım uygulamaya devam etmeye teşvik ediyor.

“Bizim onayımız olmadan hiçbir şey yapamazlar”

Trump, Seul’den yapılan bu açıklama ile ilgili soru sorulması üzerine, Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Onlar bizim onayımız olmadan bunu yapamazlar. Bizim onayımız olmadan hiçbir şey yapamazlar” diye konuştu.

“Yaptırımlar hafifletilmeli”

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, dün düzenlenen meclis toplantısı sırasında taptığı konuşmada, Seul’un Pyongyang’ı nükleer silahlardan arındırmasını teşvik için yaptırımların hafifletilmesini düşündüklerini söyledi.

Kuzey Kore’nin 2010 yılında Güney Kore’nin bir savaş gemisini batırmasının ve 46 piyadesinin ölmesinin ardından tek tarafı olarak yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırımlarla iki ülke arasındaki ticari ve finansal işlemler durduruldu.

Kang, bazı muhafazakar milletvekilleri tarafından eleştiri yağmuruna tutulduktan sonra açıklamalarından vazgeçerek, öncelikle Kuzey Kore’nin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Seul Dışişleri Bakanlığı da yaptırımların resmi olarak gözden geçirilmesini reddetti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube