Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abdulmehdi Irak’ta yeni hükümet için kolları sıvadı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi’nin kabineyi belirlenen süreden daha kısa zamanda kurmak için çaba sarf ettiği ifade edildi.

Irak’ta yeni kabinenin şekillenmesine dair Şarku’l Avsat’a önemli açıklamalarda bulunan siyasi bir kaynak, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi’nin ‘hükümetin kuruluşu için yasaların belirlediği süreden daha az bir zamanda hükümeti kurarak parlamentonun güvenoyunu almak istediğini’ söyledi.

Kaynak, Abdulmehdi’nin geçtiğimiz günlerde siyasi partilerin bakanlıklar için belirlediği aday isimlerini teslim aldığına dikkat çekerek, “Abdulmehdi ve ekibi bu ayın 24’üne kadar hükümet yapılanmasını tamamlayarak meclise gitmek için hazırlıklarına hız vermiş durumda” dedi.

Abdulmehdi’nin, yeni hükümette bakan olarak görev almak için internet üzerinden açılan başvurulardan faydalanıp faydalanmayacağı sorusunu yanıtlayan kaynak, “Müstakbel Başbakan Abdulmehdi bu stratejiyle bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Zira bu yolla hem siyasi partilerin bir an önce adaylarının isimlerini teslim etmeleri için baskı kurdu hem de önümüzdeki süreçte hükümette farklı pozisyonlarda yararlanacağı uzman kişiler için veri tabanı oluşturdu” diye konuştu.

Mecliste ofis talebi

Diğer yandan önceki gün parlamentoyu ziyaret eden Abdulmehdi, Meclis Başkanlığına parlamento binası içinde kendisine bağlı bir ofisin açılmasını talep etti.

Abdulmehdi’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkan Yardımcısı Hasan El Kabi ile Abdulmehdi arasında yapılan görüşmede “Yasama ve Yürütme erklerinin yakınlaşmasının” önemine vurgu yapıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, görüşme sırasında parlamentoda yapılan olağan toplantılarda Yasama ve Yürütme erkleri arasında koordinasyonun sağlanması hedefiyle meclis binası içinde Abdulmehdi’ye bağlı bir ofisin tahsis edilmesi talep edildi.

Açıklamada ayrıca Abdulmehdi’nin Yüksek Korumalı Yeşil Bölge’nin halka açılmasını istediği belirtildi. Irak’ın eski başbakanı Nuri El Maliki bu konuda girişimlerde bulunsa da ABD Büyükelçisi ve siyasi partilerin yoğun baskıları nedeniyle başarılı olamamıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube