Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Siyasi krizi protesto eden Lübnan gazetesi Nehar boş sayfalarla çıktı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da yayınlanan Nehar gazetesi dün, Lübnan halkının muzdarip olduğu krizler ve hükümet oluşturulmasının gecikmesini protesto etmek amaçlı boş sayfalarla çıkarıldı. Gazetenin dünkü sayısının ilk sayfasında ‘Karanlık karşısında aydınlık bir Nehar (Gün)’ sloganı yer aldı.

Nehar gazetesi, dün çıkarılan 26 bin 680. baskısında, kurucusu Cibran Tveyni’nin fotoğrafı ve gazetenin logosu dışında boş sayfalarla çıktı.

Nehar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nayile Tyveni, başkent Beyrut’ta yer alan genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Tyveni, gazeteyi, halkın sesini duyurmak için boş bıraktıklarına işaret etti. ‘Karanlık karşısında aydınlık bir Nehar (Gün)’ sloganı hakkında, “Bu bir basın kuruluşunun ülkenin içinde olduğu korkunç durum konusundaki derin ahlak ve sorumluluk duygusunu ifade etmesi” şeklinde yorumladı.

Beyaz sayfaların, umutların tükenmediğini gösterdiğini ifade eden Tyveni, “Bilakis sayfalarımızın halka ait olduğunu ve sıkıntıları için açık bir ifade alanı olduğunu vurgulamak istedik” dedi.

Tyveni, “Kalem bir silahtır ve Nehar’ın beyaz sayfaları bugün bizim silahımız. Her savaşta kalemimizi Lübnan ve halkı için kullandı. Kalemin görevi halkın dertleri ve acılarını aktarmaktır” ifadelerini kullandı.

Tyveni, “İnsanlar yoruldu. Nehar da sizin mazeretlerinizi ve yinelenen boş sözlerinizi yazmaktan yoruldu. 5 aydır hükümetin kurulmasını bekliyoruz. Zaman geçtikçe tehlike artıyor. Lübnan tarihinin en tehlikeli aşamalarından birine tanıklık ediyoruz. Nehar’ın boş sayfaları bir basın kuruluşunun ülkenin içinde olduğu korkunç durum konusundaki derin ahlak duygusunu ifade etmesidir. Ülke felaket bir durumda. En acı verici olan ise dilin sözsüz kalması” şeklinde konuştu.

Tyveni, “Bugün ‘Karanlık karşısında aydınlık bir Nehar (Gün)’ sloganının attık. Bu baskının bir dönüm noktası ve krizler konusunda bir tehlike çanı olmasını umuyoruz” diyerek yetkililere ‘en kısa zamanda hükümeti kurma’ çağrılarında bulundu.

Nehar’ın dünkü baskısını boş sayfalarla okuyucularına dağıtması, gazetenin ekonomik sıkıntılardan dolayı kısa sürede kapanabileceği yorumlarına yol açmıştı. Gazetenin kapanacağına dair iddiaları yalanlayan Tveyni, ülkedeki krizlere rağmen Nehar gazetesinin basımının süreceğini kaydetti.

Gazetenin halkın acılarını yansıtan bir ayna konumunda olduğuna değinen Tyveni, “Basın ve Nehar’ın kapılarını tüm insanlara açık tutmak için gereken her şeyi yapacağım söz veriyorum” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube