Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan BM’ye ‘Beyaz Baretliler’i İdlib’ten çıkarın çağrısı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen kapalı toplantıda, bir tehdit olarak gördüğü sivil savunma ekibi Beyaz Baretliler’in İdlib ve Suriye’den çıkarılması için çağrıda bulundu.

AFP’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen bir diplomata göre, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi, söz konusu toplantıda, “Beyaz Baretliler’in varlığı bir tehdittir. Batılı ülkeleri, Beyaz Baretliler’i Suriye’den çıkarmaya çağırıyoruz. Teröristler ayrılmalı. Onları toplumda tutmak iyi bir fikir değil. Beyaz Baretliler’i bulundukları bölgelerden ve özellikle de İdlib’den çıkarın” sözleri, ABD’li, İngiliz ve Fransız temsilcilerin tepkisine neden oldu.

ABD’li Temsilci, Rusya’yı ‘asılsız suçlamalar’ yöneltmekle itham ederek, “Beyaz Baretliler insani bir örgüttür. Rusya yanlış bilgiler yaymaya devam ediyor” derken, İngiltere, Rusya’dan BMGK’nın zamanını boşa harcamayı bırakmasını talep etti.

Fransız Temsilci ise Rus Temsilci’nin kullandığı ifadeler nedeniyle şaşkın olduğunu dile getirip, Beyaz Baretliler’in Suriye’de yüzlerce hayat kurtardığını vurguladı.

Toplantıda yer alan diğer temsilciler de, Rusya’dan farklı düşündüklerini dile getirerek, Suriye’deki insani yardım çalışanlarının korunması gerektiğine dikkat çekti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube