Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye'deki tartışmalı 10 sayılı kanun El-Kusayr’da hayata geçiriliyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Humus’a bağlı el-Kusayr şehir konseyi, resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, 2018 yılının 10 sayılı kanununa göre şehirdekalmak isteyen vatandaşlardan 4’üncü dereceye kadar akraba kayıtlarını sunmalarını istedi. Konsey ayrıntı vermediği açıklamasında itirazların şehir meclisine 10 Ekim’den 9 Kasıma kadar sunulması gerektiğini bildirdi.

Esed rejiminin Suriye’de demografiyi değiştirme amacıyla mültecilerin geride bıraktığı gayrimenkullere zorla el koyarak mezhep merkezli bir ayrımla yeni sahiplerine verilmesini sağlayan 10 sayılı kanunu yürürlüğe koyması halkta endişe yarattı.

Bölge halkı, kararın kapsadığı bölgelerin açıkça belirtilmesini ve kararın anlaşılabilir şekilde yayınlanmasını talep etti.

Humus’taki meclis bu yılın başlarında yaptığı açıklamada yüzde 70 ila 80 oranında hasar gören şehirlerde teknik ve mühendislik çalışmaları yapıldığını bildirdi. İnceleme çalışmaları El-Husn’da turizm, el-Kusayr’da ekonomi Palmira’da da tarihi miras tabanlı olarak yürütüldü. Kusayr’ın çalışmaların başlatılmasından yaklaşık 6 ay sonra, 10 sayılı kanunun uygulanacağı ilk bölge olduğu açıklandı.

2013 yılında Lübnan Hizbullah’ının ve rejimin el-Kusayr’ı ele geçirmesinin ardından şehrin yüzde 75’i imha edilmiş, 150 bin kişilik şehir nüfusu ise göç etmişti. Aynı yıl rejim, Hristiyan, Alevi ve Şii nüfusun geri dönüşüne izin vermiş, Sünni nüfusun geri dönmesine ise engel olmuştu. Böylece bir dönem bölgede azınlık olan nüfus, şehrin çoğunluğunu oluşturmuştu.

Kamu Güvenliği Direktörü Binbaşı Abbas İbrahim, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Lübnan’ın Akkar kentindeki 40 bin Suriyeli göçmenin geri dönüşünü kolaylaştırmak için çalışmalarda bulunduklarını ve çok sayıda mültecinin ger dönüş talebinin Suriye rejimi tarafından reddedildiğini belirtti.

Kusayr’ın düzenlenmesi hakkında açıklama yapan ilgili kaynaklar şu ifadeleri kullandı:

“Lübnan’dan gelen göçmenler muhtemelen Suriye’ye iade edilecek. Fakat ele geçirilen Asi Nehri’nin batısındaki tarım arazisine ya da Sünnilerin çoğunlukta olduğu rejime başkaldırılan köy ve mahallelere değil.”

Suriyeli mültecilerin kabulü ve dağıtımı için kurulan Rus merkezinin geçen haziran ayından bu yana Lübnan’dan Suriye’ye dönen 15 bin 155 mültecinin olmasına rağmen Kusayr geçişini 854 kişinin kullandığını açıklaması dikkat çekici olarak nitelendirildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube