Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moon Jae-in: Kuzey Kore tüm nükleer silahları ortadan kaldırma niyetinde - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ülkesini tamamen nükleer faaliyetlerden arındırmak için tüm nükleer silah, malzeme ve tesisleri yok etme niyetinde olduğunu açıkladı.

Trump ve Kim arasında ikinci zirve için çalışmalar devam ediyor

BBC’ye verdiği röportajda, Kuzey Kore’ye dair değerlendirmelerde bulunan Moon, ABD’deki ara seçimler biter bitmez Kim ile Trump arasında ikinci bir zirvenin düzenlenmesi için Kuzey Kore ve ABD’nin çalışmalara devam ettiğini söyledi.

Moon, geçtiğimiz ay Pyongyang’da Kim ile yaptığı üçüncü zirveden sonra yaptığı açıklamada, ABD’nin gereken adımları atması halinde, Kuzey Kore’nin Yongbyon Nükleer Tesisi’ni kapatmak ve başlıca füze merkezlerinden birinin imha edilmesini gözlemlemesi için uluslararası uzmanları ülkeye davet etmeye hazır olduğunu belirtti.

Güney Kore Devlet Başkanı, ABD’nin atması gereken bu adımların, Kuzey Kore’de bir ABD irtibat bürosunun açılması, insani yardım ve ekonomik uzmanların değişimi gibi konular olabileceğini de belirtti.

Trump ise, Salı günü yaptığı açıklamada, 6 Kasım’da düzenlenecek ABD ara seçimlerinin ardından Kim ile görüşebileceklerini açıklamıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube