Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi heyet Kaşıkçı soruşturması için Ankara’da - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre, Suudi Arabistan’dan bir heyet Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında bugün Ankara’ya geldi.

AA’da yer alan habere göre, Ankara’ya ulaşan Suudi heyetle Türk yetkililer arasında hafta sonunda görüşmeler yapılması bekleniyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Ankara ve Riyad’ın, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğundan ayrıldıktan sonra ortadan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumunu araştırmak için ortak bir çalışma grubu kurmaya karar verildiği bildirilmişti.

“Resmin netleşmesini beklemek gerek”

Türk medyasında yer alan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti dönüşünde kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şimdi tahminlere dayalı bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Temel bir değerlendirme yapmak için soruşturmaların sonuç verip resmin netleşmesini beklemek gerek. Sonuçları ve belgeleri aldıktan sonra, gerekli değerlendirmeyi yapacağız” yorumunda bulunmuştu.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz, bu hafta başında yaptığı açıklamada, ülkesinin Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin ülkesinin duyduğu endişeyi dile getirerek, yaşananların açıklığa kavuşması için gereken tüm çabayı göstereceklerini söyledi.

“Ciddi endişeler taşıyoruz”

Prens Halid bin Selman sözlerini şu ifadelerle sürdürdü; “Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, Cemal’in yeri ve akıbeti hakkında kötü amaçlı, çeşitli söylentiler işittik. Özellikle hayatının büyük bir bölümünü ülkesine hizmet etmeye adamış kayıp bir vatandaşa ilişkin böylesine korkunç iddialara cevap vermemek genellikle daha iyidir. Suudi Arabistan’daki ailesi gibi biz de onun hakkında ciddi endişeler taşıyoruz. Cemal’in Suudi Arabistan’da ben dahil birçok arkadaşı var. Görüş ayrılıklarımıza ve ‘gönüllü sürgün’ tercihine rağmen Washington’da iken düzenli olarak temas içindeydik.”

Açıklamasının devamında Washington’da ve uluslararası alanda birçok kişinin Kaşıkçı konusundaki endişeleri paylaştığını belirten Prens Halid bin Selman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Suudi Arabistan, Türk hükümetinin rızasıyla soruşturmada Türk mevkidaşlarıyla çalışmak üzere bir güvenlik ekibi gönderdi. Amacımız Cemal’in ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için ipuçlarını takip etmektir. Durum istisnai olmakla birlikte atılan adımlar istisna değildir. Cemal bir Suudi vatandaşıdır. Onun güvenliği ve selameti diğer vatandaşlarda da olduğu gibi Krallık için en önemli önceliktir. Başka bir Suudi vatandaşı için yapılması gereken her ne var ise Cemal’in bulunması için de bu çabaları sarf etmekten geri durmayacağız.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube