Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Florida’yı vuran kasırgada 7 kişi öldü - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Florida’yı vuran kasırganın ardından drone ile çekilen görüntüler yayınlandı. Mexico City sahilinde çekilen görüntülerde evlerin yarısının enkaz yığını haline geldiği ve büyük hasara uğradığı görüldü.

Sahil kasabasını yok eden kasırga nedeniyle 7 kişinin öldüğü bildirildi.

Arama kurtarma ekiplerinde görevli Clyde Caen, Washington Post’a verdiği demeçte kasırganın ‘düşen bir bombaya’ benzediğini söyledi.

Çarşamba günü Florida’nın kuzeybatı sahilindeki Mexico Beach kasabası yakınlarına ulaşan kasırga ve saatte 250 kilometre hızla esen rüzgar, dalgalarının yükselmesine ve deniz suyunun taşmasına neden oldu.

Bölge sakinlerinden 60 yaşındaki Tom Garcia “Rüzgar bizi parçalıyordu. Çok korkutucuydu” diye konuştu. Kasırga sırasında evde mahsur kaldığını belirten Garcia, sel sularının beline kadar yükseldiğini söyledi.

72 yaşındaki Cheryl Shipman da geriye kalmış enkazı işaret ederek “Bu benim 3 katlı evimdi” dedi.

Eyalet yetkilileri, Florida, Georgia ve Kuzey Carolina’da kasırga nedeniyle yıkılan ağaçlar ve meydana gelen kazalar nedeniyle 7 kişinin öldüğünü söyledi.

Dördüncü kategoride karaya ulaşan Michael Kasırgası daha sonra etkisini kaybederek yoğun yağmur ve güçlü fırtınaya dönüştü.

Florida’daki yaralıların çoğu Meksika sahilinin 32 km kuzeybatısındaki Panama’ya nakledildi.

Yaralıların bir kısmı felaket bölgesinde tedavi edildi. 130 kişi ise elektrik kesintisi ve merkezin zarar görmesi nedeniyle tahliye edildi.

ABD halen geçen ay Güney ve Kuzey Karolina’yı etkisi altına alan Florence Kasırgası’nın yaralarını sarmaya devam ediyor.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Direktörü Brock Long, yaklaşık bin 200 kişiye ev sahipliği yapan Meksika Beach’in kasırgadan en ağır darbeyi alan bölge olduğunu söyledi.

Binaların hasar gördüğü Panama’da ise tekneler sahile vurdu. Michael Kasırgası nedeniyle elektrik telleri zarar gördü, ağaçlar devrildi ve bir kilisenin kulesi düştü.

Kasırga nedeniyle Alabama, Georgia ve Florida eyaletlerinde yaklaşık 800 bin kişi elektriksiz kaldı.

Florida Valisi Rick Scott, Panhandle halkının hayal edilemez bir yıkıma uğradığını söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube