Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abdulmehdi, hükümetin kurulması için Meclis'teki Blok başkanlarıyla yoğun temaslarda - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hükümeti kurma görevinin verildiği Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümetin kurulması için Meclis’teki Blok başkanlarıyla temaslarını artırdı.

Abdulmehdi’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, 22 bakanlık görevi için yaklaşık 36 bin bağımsız aday başvuruda bulundu.

Abdulmehdi dün Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim ve Yüksek İslami Konseyi Başkanı Humam el-Hamudi’nin yanı sıra Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda el Sadr ile Necef’te bir araya geldi. Ulusal Koalisyon Başkanı İyad Allavi, siyasi güçlere Abdulmehdi’nin beklenen reformun gerçekleştirmede başarı sağlanması için destek çağrısında bulundu.

Allavi ise yaptığı yazılı açıklamada siyasi blokların ulusal çıkarları desteklemeleri için çağrıda bulunarak, blokların gelecek hükümette beklenen reformun gerçekleştirilmesi, hükümetin partizan çıkarlardan kaynaklanan siyasi baskı ve etkilerden uzaklaşmasında Abdulmehdi’nin başarı sağlaması için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Allavi, “Irak, Arap-İslam Dünyasını çevreleyen fırtınanın kalbindedir. Bugün, devlet ve kurumlarında gerçek bir reform yapmak için değerli bir fırsatımız var” diyerek, istenilen reformu gerçekleştirmek için gelecek hükümetin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Mevcut tüm sorunların üstesinden gelecek güçlü bir hükümet kurulacağına güvendiklerini belirten Allavi, Ulusal Koalisyon’un bu ulusal yönelimi desteklediğini söyledi. Ayrıca Allavi tüm sorunların çözüme ulaşması durumunda Irak’ın bölgeyi sarsan tehlikelerden arınacağını ve bölgenin istikrarında olumlu bir rol oynamasına katkıda bulunacağını belirtti.

Karar Koalisyonu liderliğindeki eski Ninova Valisi Asil el-Nuceyfi ŞArku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Yeni hükümetin karşısındaki en büyük tehdit, siyasi blokların içinde bulunduğu kısır döngüden gerçek çözümler gerektiren Irak devleti krizlerine nasıl çıkacağı olacaktır. Hükümet bu krizlere çözüm bulmayı başaramazsa, politik sistemi ve siyasi bloklarla birlikte ortadan kaldıracak. Hükümet bu krizlere çözüm bulmayı başaramazsa, bu krizler hem siyasi blokları hem de siyasi sistemi yok edecektir” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Bağdat Temsilcisi Şivan Muhammed Taha yaptığı değerlendirmede “Siyasi yolun düzeltilmesi Yeşil Bölge’nin açılmasından ya da caddelerindeki çimento bloklarını kaldırmaktan geçmez. Siyasi sürecin reform edilmesi bundan daha fazlasıdır. Öncelikli olarak aralarında hizmet, sağlık ve eğitim dosyasının da bulunduğu konuların incelenmesi gerekiyor” dedi.

Abdulmehdi’nin “Kendisini bakanlık makamlarına layık gören Iraklılar bakanlıklara aday olup CV göndersinler” açıklamasının ardından 36 bin kişi başvuruda bulundu. Abdulmehdi’nin bu başvuruları değerlendirmek için 3 haftası bulunuyor.

Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr, elektronik başvuruyla bağımsız aday fikrini desteklerken, eski Irak Gençlik ve Spor Bakanı Casim Muhammed Cafer, siyasi blokların istedikleri isimlerin göreve gelmesi için Abdulmehdi ile anlaşma yapacağını söyledi. Caferi, “40’tan fazla sandalyeye sahip olan blokların elektronik adaylık fikrini kabul etmeleri imkansız. Abdulmehdi’nin siyasi bloklara bakanlık görevini vermeyi reddetmesi, hükümetin kurulmasını olanaksız kılar” diye konuştu.