Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap ülkeleri, siber savaşa hazır mı? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Genellikle istihbarat savaşları, doğası gereği kalın duvarlar arkasından gizli olarak yürütülür. Ancak korku, kışkırtma ve dezenformasyon gibi mesajlar iletilmek istendiği zaman bu savaşlar açıktan yapılır.

İstihbarat savaşları, bilişim devrimi ve internet çağında kendisine yeni araç-gereçler edindi. Bu araç-gereçler sayesinde istihbarat savaşları, yıkıcı gücünün nükleer bombaya benzeyecek derecede daha güçlü ve daha tehlikeli bir hale geldi. Bugün birçok istihbarat servisi, elektronik ve bilgi güvenlik birimlerine sahiptir. Aynı şekilde bunlar, gerektiğinde savunma ve saldırı yapmak için kullanılan birimlerdir. İnternet ortamı, organize suç çetelerine, terör ve radikal gruplara karşı ve devletler arasında oldukça etkili ve tehlikeli açık bir savaş alanına dönüştü. Ayrıca bu savaşa hazırlıklı olmak, ulusal güvenlik sisteminin önemli bir parçası haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde bu savaşla ilgili çeşitli haberler yapıldı. İngiliz hükümetinin, kendi çıkarlarını ve ulusal güvenliğini tehdit eden herhangi bir siber saldırıya karşı destek ağ bilgisayarlarını hedef alarak Kremlin’deki elektriği kesmek de dâhil olmak üzere yanıt vereceği konusunda Rusya’yı uyardığına yönelik Londra’da raporlar yayınlandı. Nitekim İngiliz yetkililer, Savunma Bakanlığı’na ait bilim ve teknoloji atölyesine yönelik önceki siber saldırıların ardından, Rus askeri istihbaratına bağlı bir birimi İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisayarlarına sızma girişiminin arkasında yer almakla suçladı.

İngiltere’nin suçlamalarına paralel olarak Hollanda ve ABD’de siber savaş kapsamında Rus saldırılarının detaylarıyla ilgili raporlar yayınlandı. Rus saldırıları, geçtiğimiz Mart ayında İngiltere’de Rus ajan Sergey Skripal ve kızına yönelik suikast girişiminde kullanılan zehirli gaz numunelerini analiz eden atölye gibi bilimsel ve uluslararası kurumları hedef aldı. Bilimsel ve uluslararası kurumların yanı sıra Rusya, 30 ülkeden 250 futbolcunun sağlık dosyalarını çaldığı Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) gibi futbol kurumlarını da hedefine aldı. Ayrıca Rus ajanlar, Rusya’nın 2018 Kış Olimpiyatları’na katılmasını yasaklayan suçlamalara yanıt olarak Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’na yönelik siber casusluk yapmakla suçlandı.

Diğer yandan Hollanda, 4 Rus’un fotoğrafını yayınlayarak bu şahısların Rus askeri istihbaratında ajan olduğunu belirtti. Bu şahıslar, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) yönelik siber casusluk yapmaya çalışırken suçüstü yakalanmalarının ardından gözaltına alınıp Hollanda topraklarından ihraç edildi. OPCW, eski ajan Skripal’ı öldürmek için sinir gazı kullandığına dair Rusya’ya ve savaşta zehirli gaz kullandığına dair Suriye’ye yöneltilen suçlamaları inceledi.

ABD Adalet Bakanlığı, 7 kişi hakkında iddianame hazırladığını açıkladı. Adalet Bakanlığı, bu kişilerin Rus askeri istihbaratına bağlı olduklarını söyleyerek, onları ABD’de ve ABD dışındaki çeşitli kurumlara kadar uzanan siber korsanlık saldırılarına karışmakla suçladı. Bu 7 kişiden 3’ünün ismi, 2016 ABD başkanlık seçimlerini etkilemek için Rusya’nın uyguladığı dezenformasyon ve siber korsanlık hakkında Özel Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturmada geçmektedir.

Rusya üzerinde baskıyı artırmaya yönelik yapılan bu koordineli kampanya, soğuk savaşa benzer bir atmosferi gösteren siber savaşın sadece bir kısmını yansıtmaktadır. Birçok olaydan anlaşıldığı üzere Rusya, faaliyetlerini bu alana özellikle de bilgi savaşlarına yoğunlaştırdı. Moskova, sosyal paylaşım platformları ve internet ortamı üzerinden kamuoyunu etkileyerek Batı’daki politika ve seçim sürecine müdahale etmek için bu alanın güçlü bir silah olduğunu keşfetti. Bu popüler silah, Rusya’ya çoğu zaman geleneksel casusluk yöntemlerini de aşan bir güç vererek Moskova’nın elinin Batı’ya müdahale etmeye ve demokrasi kurumlarını karıştırmaya kadar uzanmasını sağladı. ABD’den İngiltere, Fransa ve Almanya’ya kadar seçim süreçlerini etkilemek için Rusya’nın müdahalede bulunduğuna dair resmi suçlamalar yayınlandı. Bu durum karşısında birçok Batılı, caydırmak ve karşılık vermek için yeterli bir güce sahip olmadığını düşünüyor. Çünkü Rusya’daki seçimler, Batı’daki seçimlere benzememektedir. Kamuoyunu yönlendirerek, Rus seçimlerine müdahale etme olasılığı, oldukça sınırlı gibi görünüyor.

Rusya, bilgi savaşları alanında artan bir tehlike oluşturuyorsa Çin de sanayi casusluğu alanında daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Ekim ayının başında yaptığı çeşitli açıklamalarda, Çin’e şiddetli bir şekilde yüklenerek şunları söyledi:

“Siber korsanlığın yanı sıra internet ve bilgi savaşları alanında Çin’in yürüttüğü faaliyet, Rusya’nın yürüttüğü faaliyetlerin de ötesine geçmektedir. Bu da daha fazla endişe uyandırmaktadır.”

Bu açıklamalardan birkaç gün sonra Washington, Çin Ulusal Güvenlik Bakanlığı’ndaki bir istihbarat yetkilisinin Belçika’da tutuklanıp casusluk ve uçak motorlarının yapımıyla ilgili gizli bilgileri çalmaya çalışma suçundan yargılanmak üzere ABD’li yetkililere teslim edildiğini açıkladı.

ABD, kendi sanayisini, ekonomik ve askeri gücünü geliştirmede ve uluslararası nüfuzunu genişletmede kullanmak amacıyla Washington’dan askeri, sanayi, ticari ve akademik bilgileri çalmak için siber ve beşeri korsanlık yöntemlerini kullanma noktasında uzun süreden beri Çin’e suçlamalar yöneltmektedir. ABD Başkan Yardımcısı Pence’in sözünü ve Çin istihbarat yetkilisinin yargılanmak üzere ABD’ye teslim edildiğinin açıklanmasını, iki ekonomi devi arasında şu an meydana gelen ticari savaştan ayrı düşünmek mümkün değildir.

Arap dünyasındaki siyasi, iktisadi ve askeri sonuçlarından dolayı bu savaşlar bizi ilgilendirmektedir. İran ve İsrail gibi komşu ülkelerin siber savaş alanında önemli bir yol kat etmesi nedeniyle bu savaşlar, bizi daha çok endişelendirmektedir.

Arap ülkeleri, siber savaş alanındaki güçlerini yeterince sağlamlaştıracak mı, yoksa, gelecek savaşlarda kolay bir lokma olarak kalmaya devam mı edecek?

Osman Mirgani

Osman Mirgani

Şarku'l Avsat'ın eski editörü

More Posts