Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’in yaralarını sarmaya devam ediyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Abdulhadi Habter

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi, Yemen Yeniden Yapılandırma Programı Direktörü ve ISNAD Müdürü Muhammed Âl-i Cabir, Suudi Arabistan Sivil Savunma ekiplerinin yardım ve kurtarma çalışmaları için Yemen’de Luban Kasırgası’nın vurduğu el-Mehra kentine doğru yola çıktıklarını belirtti.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya göre, iki uçakla Gayda Havaalanı’na gelen Suudi Arabistan Sivil Savunma ekipleri, yanlarındaki 20 tonluk yardımla birlikte kasırgadan en çok etkilenen bölgelere doğru yola çıktılar.

El-Mehra’ya giden ekiplerin gıda ve tıbbi yardım dağıtacağını belirten Âl-i Cabir, ekiplerin ayrıca kasırga sonrası meydana gelen hasarın onarımı ve yolların açılması gibi pek çok faaliyette bulunacaklarına vurgu yaptı.

Öte yandan Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından önceki gün Luban Kasırgası’nın en çok etkilediği ilçelere havadan yardım sağlandı. KSRelief ayrıca karadan 125 ton temel gıda malzemesi, 100 çadır, bin 500 battaniye ve diğer malzemelerin taşındığı bir yardım konvoyu gönderdi. Suudi Arabistan’ın gönderdiği yardımlar bölgedeki askerler tarafından dağıtılırken, o anlar sosyal medyada paylaşılarak büyük beğeni topladı.

El-Mehra Valisi Racih Bakirayt, Arap Koalisyonu adına Tuğgeneral Ali eş-Şehri liderliğinde kasırganın vurduğu bölgelerde yapılan kurtarma ve tahliye çalışmalarına övgüde bulundu. Bakirayt, yolların açılmasının hemen ardından insanlara en kısa sürede yardımların ulaştırılması konusunda yoğun çaba gösterildiğine dikkat çekti. Yetkililerin sel yüzünden yıkılan yollar ve köprülerin onarım çalışmalarına bir an önce başlamaları çağrısında bulunan Vali Bakirayt, tüm ilgili makamların çalışmalarını artırmaları gerektiğini belirtti.

Diğer yandan Yemen Devlet Bakanı Muhammed Abdullah Kuda, Suudi Arabistan’ın Luban Kasırgası’nın vurduğu el-Mehra halkının çektiği acıları hafifletme çabasına övgüde bulundu.

Kuzey ve Batı bölgesi işlerinden sorumlu vali yardımcısı Muhammed Fatimi, KSRelief tarafından yapılan yardıma övgüde bulunarak, Beyhan Hastanesi’ne yapılan bu yardımların sağlık hizmetlerine katkıda bulunacağını söyledi. Hastanenin Başhekimi Dr. Abdulkerim el-Muzebbu, KSRelief tarafından sağlanan yardımların hastanenin çalışmalarını sürdürmesine destek olacağını belirtti.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın ‘Yemen Yeniden Yapılandırma Programı’ direktörlüğünü de yürüten Büyükelçi Âl-i Cabir, dün programla ilgili bir dizi diplomat ve araştırmacıyla bir araya geldi.

Program kapsamında biri tam teşekküllü olmak üzere 5 hastanenin olduğunu belirten Âl-i Cabir, bu hastanelerde Suudi Arabistan’daki hastanelerde kullanılan donanımların aynısının olacağına işaret etti.

Ayrıca program kapsamında bulunan Aden ve Sanaa arasındaki bağlantı yolunun bitmek üzere olduğunu ve araçların burayı kullanmaya başladığını vurgulayan Âl-i Cabir, Sokotra Adası’nda bir dizi proje yürüttüklerini ifade etti.

Yemen sorunuyla ilgilenen bazı Batılı ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldiğini ve toplantıda çok sayıda aktivist ve araştırmacının da hazır bulunduğunu söyleyen Âl-i Cabir, bu toplantıdaki katılımcıları Suudi Arabistan’ın Yemen’in yeniden inşasına ilişkin programına dair bilgilendirdiğini belirtti. Âl-i Cabir, toplantıda Suudi Arabistan’ın Yemen’deki insani yardımları ve Arap Koalisyonunu destekleme girişimlerinin yanı sıra Cevf, Me’rib, Hadramevt, el-Mehra, Sokotra Adası ve Dali’deki imar programlarına ilişkin bir sunum yaptıklarını ifade etti. Toplantıda Yemen ekonomisini tam desteklemenin önemine dikkat çektiğini belirten Âl-i Cabir, Yemen’in gelişmesi ve yeniden inşasını desteklemeye yönelik gelecek vizyonlarını anlattıklarını söyledi.

Âl-i Cabir, katılımcılara ISNAD’ın Yemen’in dört bir yanına insani yardımların götürülmesini kolaylaştırmadaki rolü hakkında bir sunum yaparken, Yemen Yeniden Yapılandırma Programı kapsamındaki çalışmalara dair brifing verdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube