Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi'den 'siyaseti bırakmıyorum' açıklaması - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta görevini kısa süre içinde devretmeye hazırlanan Başbakan Haydar el-İbadi siyaseti bırakmayacağını açıkladı.

Irak Meclisi’nde 42 sandalyesi bulunan Nasır Koalisyonu’nun lideri Haydar el-İbadi, yaptığı yazılı açıklamada, başbakanlıktan ayrılmasıyla siyaseti bırakacağı yönündeki iddiaları yalanladı.
İbadi, açıklamasında, “Bundan sonraki mevki ve görevim ne olursa olsun siyaseti bırakmayacağımı duyuruyorum. Devletin birliği ve egemenliğini koruyup devlet müessesesinin sağlam şekilde kalkındırılmasına katkı sağlayacağına inandığımız Nasır Koalisyonu’nun programını önemsiyorum. Gelecek dönemdeki tek seçimim, milletvekilliği ve meclis dışındaki siyasi faaliyetlerim olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni hükümette bakanlık talebinde bulunmadıklarını vurgulayan İbadi, ancak kendisine görev teklif edilirse Nasır Koalisyonu’nun siyasi vizyonuyla uyuşması hâlinde kabul edebileceğini belirtti.

İbadi’ye Dışişleri Bakanlığı teklifi

Öte yandan siyasi kaynaklardan alınan bilgilere göre, yeni hükümeti kurma çalışmalarını sürdüren Adil Abdulmehdi, İbadi’ye kabinede Dışişleri Bakanı olarak yer almasını teklif etti.
Siyasi kaynaklar, İbadi’nin söz konusu teklifi değerlendirme aşamasında olduğunu kaydediyor.

Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 2 Ekim’de hükümeti kurma görevini bağımsız Şii siyasetçi Adil Abdulmehdi’ye vermişti. Siyasi gruplarla görüşmelerini sürdüren Abdulmehdi’nin yeni kabineyi haftaya açıklaması bekleniyor. AA

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube