Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ekvador’dan Venezuela Büyükelçisi’ne sınır dışı kararı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Venezuela Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı verdi. Karar, Venezuela Haberleşme Bakanı Jorge Rodriguez’in, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya hakaret ettiği gerekçesiyle alındı.

Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, dün yaptığı açıklamada, Ekvador Başkanı Moreno’yu göçmenler konusunda sert ifadelerle hedef almış, her gün Venezuela’dan Ekvador’a 6 bin göçmen geldiğini söyleyen Moreno’yu ‘yalancı’ olmakla suçlamıştı.

Ekvador Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rodriguez’in Çarşamba günü yaptığı açıklama dolayısıyla Venezuela Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesi kararı alındığı belirtildi.

Venezuela’dan misilleme

Bu karara Venezuela da karşılık verdi ve Karkas’taki üst düzey Ekvador temsilcisi Elizabeth Mendez’i sınır dışı etme kararı aldı. Yetkililer, Mendez’in istenmeyen kişi ilan edildiğini ve ülkeyi terk etmek için 72 saati olduğunu belirtti.

Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında, Başkan Moreno, ‘kızamık, difteri ve çocuk felci hastalığından muzdarip çocukların ve hamile kadınların, hiçbir tıbbi muayeneden geçmeden’ ülkelerine geldiğini söylemişti.

Bunun üzerine Rodriguez, “O bir yalancı ve yalanlarını BM kürsüsüne taşıyor” şeklinde karşılık verdi.

BM raporlarına göre 2015’ten bu yana 1,9 milyon insan Venezuela’yı terk etti. Bunların çoğu Latin Amerika ülkelerinden özellikle Kolombiya, Peru ve Brezilya’ya göç ettiler.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube