Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamdallah, Filistinlilere Han el-Ahmar'ı koruma çağrısında bulundu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun/Şarku’l Avsat

Ramallah Hükümeti Başbakanı Rami Hamdallah, Filistinli gruplara ve tüm Filistin halkına, yıkımla karşı karşıya kalan Filistinli bedevilerin yaşadığı Han el-Ahmar köyüne gitmeleri çağrısında bulundu.

Hamdallah: “Gündemdeki bu halk direnişi sayesinde, tüm bu planları bozacağız” dedi.

Han el-Ahmar, İsrail tarafından 1953’te Necef Çölü (Negev) bölgesinden zorla göç ettirilen bedevi Filistinlilere ev sahipliği yapıyor.

Bölge, İsrail’in Doğu Kudüs’ten Ölü Deniz’e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük arazinin “Filistinlilerden alınmasını öngören” E1 projesi kapsamındaki topraklarda yer alıyor.

Filistinli taraflar, İsrail’in bu yıkımlarla bölgedeki bedevileri göç ettirerek, Doğu Kudüs, El-Ayzariyye ve Lut Gölü’ndeki (Ölü Deniz) Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını ifade ediyor.

İsrail Yüksek Mahkemesi 5 Eylül’de de Han el-Ahmar’daki yıkım kararına yapılan itirazı reddederek, bölgenin 7 gün içinde boşaltılmasına ve yıkımların başlatılmasına hükmetmişti.

İsrail makamları, geçen ay Han el-Ahmar bölgesinde yaşayan Filistinli bedevilere 1 Ekim’e kadar evlerini kendi elleriyle yıkma talebini içeren bir tebligat göndermişti.

Filistinliler, işgal güçlerinin Han El Ahmar Köyü’nü yıkmasını ve insanları yerlerinden etmesini engellemek için 122 günden beri protestolarını sürdürüyor.

“Yüzyılın Anlaşması” adı verilen projenin Batı Şeria’yı bölmeyi ve Kudüs’ten ayırmayı hedeflediğini kaydeden Hamdallah, “Bu proje Han el-Ahmar’dan başlayarak Batı Şeria’yı güneyinden ayırmayı, Kudüs’ü çevresinden izole etmeyi ve Gazze ile Batı Şeria’yı da tamamen birbirinden koparmayı hedefliyor.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ın başkanlığında bu planı engellemeye kararlı olduklarını vurguladı.

Hamdallah, ABD’nin Filistin hükümetine mali ve siyasi yaptırım uygulayarak baskı altına almaya çalıştığına dikkati çekerek, “Vatanımızı ve toprağımızı, para ve siyaset üzerinden pazarlık konusu haline getirmemiz mümkün değildir. Para karşılığında milli değerlerimizden vazgeçmeyi reddediyoruz.” diye konuştu.

“Han el-Ahmar’da yaşayanların yanında durduğumuzu vurgulamak için buraya geldik. Onları desteklemeye devam edeceğiz. Tüm olanakları sağlamaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullanan Hamdallah, Uluslararası toplumu ve insan hakları örgütlerini, dünyadaki tüm çatışma yerlerinde olduğu gibi burayı korumaya çağırdı. Uluslararası koruma taleplerinin, sadece kağıtta yazılı olduğunu belirtti.

Hamdallah, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Filistin ile ilgili olarak verilen 705 sayılı karar ve Güvenlik Konseyi’ndeki 86 sayılı karar uygulanmadı. “Neden herhangi bir karar verilmedi? Biz insan değil miyiz? Dünyadaki tüm çatışma bölgelerinde koruma yapılmaktadır. Bu çifte standartları durdurmayı istiyoruz. Bizler de, hayatta insan gibi yaşamaya layıkız” dedi.

Hamdallah, El-Han, El-Ahmar Okulu’nu ziyaret etti.

Han el-Ahmar halkı, İsrail’in köyü yıkabilme ihtimaline karşı ve köyü yeniden inşa etmeyi planlıyor. Han sakinleri çatışmalara karşı ısrar ediyorlar.

Han el-Ahmar Eid Hamis Köyü Muhtarı, “Köyü yeniden inşa edeceğiz” dedi. “Halk şehrini boşaltmak için Kudüs’ün doğu kapısını kontrol etmeye çalışıyor. Han el-Ahmar köyü yıkılırsa, her Filistinli etkilenecek ve bir Filistin devleti hayali sona erecek. Fakat Filistin halkı olarak irade ve kararlılıkla, burada ne olursa olsun, kararlılığımızı sürdüreceğiz. 134 kez yıkılan el-Akârib köyünden aldığımız bir dersimiz var. Filistin halkı yıkım işgali durumunda Han el-Ahmar köyünü yeniden inşa edecek” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube