Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan'daki saldırının ardından Kandahar'da seçim ertelendi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar’da dün gerçekleşen silahlı saldırı nedeniyle bölgedeki seçimlerin bir hafta ertelendiği belirtildi.

Seçimlerin, Cumartesi günü (yarın) ülkenin diğer bölgelerinde yapılması planlanıyor.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu Sözcüsü Sayed Hafizullah Haşimi, Kandahar Emniyet Müdürü General Abdurrazık Açikzey’in hayatını kaybettiği saldırının ardından, Kandahar halkının ‘psikolojik olarak oy kullanmaya hazır olmaması’ nedeniyle seçimleri erteleme kararı aldıklarını söyledi.

Taliban Hareketi, NATO’nun Afganistan’daki komutanı Scott Miller’ın da katıldığı toplantıya düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Taliban, saldırının ana hedeflerinin, komutan Scott Miller ve saldırıda hayatını kaybeden Kandahar Emniyet Müdürü General Abdurrazık Açikzey olduğunu açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Kone Faulkner ise, saldırının hedefinin komutan Scott Miller değil, Kandahar Emniyet Müdürü General Abdurrazık Açikzey ve saldırıda yaralanan Kandahar Valisi General Zalmai Weesa olduğunu belirtti.

Afganistan’daki NATO kuvvetlerinin Sözcüsü Knut Peters da, komutan Scott Miller’in saldırıda yara almadığını, ancak 3 ABD’linin yaralandığını ifade etti.

Afganistan Genelkurmay Başkanı Şerif Yeftali, başkent Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, saldırının hedefinin, hayatını kaybeden Kandahar Emniyet Müdürü General Abdurrazık Açikzey olduğunu söyledi.

Yeftali, ”Saldırı Kandahar Valisi’nin bir koruması tarafından yapıldı” dedi.

Devlet Başkanı Eşref Gani, dün yaptığı açıklamada, saldırıda Kandahar Emniyet Müdürü General Abdurrazık ve Kandahar İstihbarat Müdürü General Abdul Mumim’in hayatını kaybettiğini onaylayarak, komando birliklerinin durumu kontrol altına almak üzere bölgeye konuşlandığını bildirdi.

Afganistan Medya Kurumlarını Destekleme Merkezi, saldırıda bir gazetecinin de öldüğünü açıkladı.

Saldırıda, ayrıca 6 muhafız, Afgan istihbaratından 2 unsur, 3 ABD’li ve uyruğu belirlenmemiş bir özel güvenlik şirketi çalışanı yaralandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube