Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan, BAE ortaklığı ile Kızıl Deniz limanlarını aktifleştirmek istiyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümüne denk gelen Yeni İstanbul Havalimanı’nın açılışına katılacak olan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, ülkeden ayrılmadan önce yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Beşir, iki ülke arasındaki ortaklıklar ve yatırımlar yoluyla koordinasyon ve işbirliğinde bulunma isteklerini karşılamak üzere BAE-Sudan ortaklığını birçok alanda aktifleştirmeyi umduklarını ifade etti.

Başkan Beşir, dün Hartum’da, Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı Hatem es-Sırr’ın katılımıyla, şu anda ülkeyi ziyaret eden bir BAE yatırım heyetini kabul etti. Beşir, görüşmenin ardından Yeni İstanbul Havalimanı’nın açılış törenine katılmak üzere Türkiye’ye gitmek için hazırlık yaparken, ilgili bakanlığa BAE heyetiyle ülkedeki ulaşım işleminin ve limanların gelişmesine yol açan gerçek yatırımlar ve ortaklıklar için uygun bir formüle ulaşılması talimatını verdi.

Bakan Hatem es-Sırr, cumhurbaşkanlığı talimatları ile Sudan hükümetinin ihracat mallarının üretiminin arttırılması yönündeki beklentilerinin önemine vurgu yaparak, “Toplantı, devletin ihracat mallarının üretiminin büyük ölçüde arttırılması yönündeki beklentileri ve Cumhurbaşkanı’nın limanlar yoluyla ihracat prosedürlerinin kolaylaştırılmasına yönelik talimatları çerçevesinde geldi” dedi.

Bakan ayrıca, Port Sudan Limanı’nın geliştirilmesi ve modernize edilmesi için Sudan-BAE ortaklıklarının başlatılması taahhüdünde bulundu.

BAE-Sudan ilişkileri gelişiyor

BAE’deki raporlara göre, Abu Dabi yönetimi ülkede faaliyet gösteren kurumları ve şirketleri Sudan’da yatırım yapmaya teşvik etti. Bu raporlara göre, devlet tarafından sağlanan toplam yatırım ve kalkınma finansmanının tutarı 28 milyar dirhemden fazla olurken, 17 BAE şirketinin Sudan’daki çeşitli ekonomik sektörlere katılacağı ifade edildi.

Abu Dabi Kalkınma Fonu (ADFD), 7,3 milyar dirhemlik mevduat, yatırımlar ve çeşitli kalkınma projelerini finanse ederek Sudan’daki ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen en önemli BAE kurumu sayılıyor. Sudan, Abu Dabi Kalkınma Fonu’ndan faydalanan ülkelerin başında yer alıyor.

Fon, sanayi, ulaştırma, haberleşme, enerji, su, sulama ve diğer alanlarda 2 milyar dolar değerinde 17 proje finanse etti. BAE, geçtiğimiz Mart ayında, Sudan’ın karşı karşıya olduğu mali ve ekonomik zorluklarla mücadele etmesine yardımcı olmak ve ülkedeki mali ve nakdi istikrarı güçlendirmek için 5 milyar dirhem (1.4 milyar dolar) yatırarak Sudan Merkez Bankası’ndaki döviz rezervlerini destekledi.

Sudan lideri Türkiye’de

Öte yandan Sudan Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dünyanın en büyük havalimanı olan Yeni İstanbul Uluslararası Havalimanı’nın ilk aşamasının açılışına katılma davetine icabet etmek için Türkiye’ye gitti.

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA’nın bildirdiğine göre Pazartesi günü ülkesine geri dönmesi beklenen Beşir’e Cumhuriyet Başkanlığı Bakanı Fazıl Abdullah Fazıl ve Dışişleri Bakanı Derdiri Muhammed Ahmed eşlik etti.

Havalimanının açılışı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümüne denk geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın dört bir yanındaki 50 ulaştırma bakanına ve önde gelen kişilere açılış töreni için resmi davet gönderdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube