Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Tahran ya tutumunu değiştirsin ya da ekonomik felakete hazır olsun - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın “tutumunu değiştirmek ya da ekonomik felaketle karşı karşıya kalmak” arasında tercih yapması gerektiğini söyledi.

Trump, ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımlarının son aşamasının uygulanmasına 24 saat kala yaptığı açıklamada “Amaç, İran rejimini bir seçim yapmaya zorlamaktır. Ya yıkıcı davranışlarını ve tutumlarını terk edecek ya da ekonomik bir felakete doğru yol almayı sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Trump, İran ile ilişkilerini sürdüren ülkelere de karşılaşacakları risklerin boyutunu gözden geçirmeleri çağrısında bulunarak “Hükümetler ve şirketler, İran ile olan ilişkilerini devam ettirerek riske girmeye gerek olup olmadığını kendilerine sormalılar” dedi.

ABD Başkanı, felaket olarak nitelendirdiği nükleer anlaşmanın imzalanmasından sonra İran’ın askeri bütçesini yüzde 40 oranında artırdığını belirterek “İran rejimi, bölgesel çatışmalarda ve füze geliştirme alanlarında milyarlarca dolar harcadı. Ayrıca İran nükleer arzuları hakkında defalarca yalan söyledi” diye konuştu.

Trump’ın açıklamaları, ABD dışişleri ve hazine bakanlarının pazartesi günü İran’a yönelik yaptırımları uygulama kararını teyit etmesinin ardından geldi.

Trump, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“İran’la varılan nükleer anlaşma ana hedefine ulaşmak konusunda başarısız oldu. Bu, İran’ın nükleer bomba yapımının tüm yollarının kalıcı olarak engellenmesiydi. Fakat İran, Ortadoğu’da ve ötesindeki yıkıcı davranışları dışında herhangi bir şey yapmadı. ABD’nin İran’la nükleer anlaşmayı sona erdirme süreci pazartesi günü tamamlanacak. Nükleer anlaşma kapsamındaki son yaptırımlar uygulamaya girecek. Bu yaptırımlar arasında İran’ın enerji ve nakliye sektörlerine yönelik güçlü yaptırımlar ile İran Merkez Bankası ve İran bankalarıyla yapılan işlemleri hedefleyen yaptırımlar da var.”

Trump, ABD’nin yaptırımlarının amacının, “rejimi yıkıcı davranışlarından vazgeçirmek ya da ekonomik bir felakete doğru yol almaya devam etmek arasında bir tercih yapmaya zorlamak” olduğunu belirterek yaptırımların hedefinde İran rejiminin ve tehditkar davranışlarının olduğunu söyledi. Uzun zamandır acı çeken halkın hedef alınmadığını açıkça ortaya koymak istediğini belirtti.

Bu nedenle gıda maddelerinin, ilaçların, tıbbi cihazların ve tarım ürünlerinin satışının uzun süredir devam ettiğini ve yaptırımlardan muaf kaldığını vurgulayan Trump sözleri şöyle sürdürdü:

“Rejimin nükleer emellerini terk etmesini, yıkıcı davranışlarını değiştirmesini, halkının haklarına saygı duymasını, müzakere masasına iyi niyetle geri dönmesini talep ediyoruz. Bu çabalar doğrultusunda müttefiklerimiz ve ortaklarımız ile işbirliği yapmaya çalışıyoruz. ABD, İran’ın nükleer silah sahibi olma yolunu sonsuza dek keserek yıkıcı eylemlerinin bütün boyutlarını içerecek daha kapsamlı yeni bir anlaşmaya açıktır.”
ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook yaptığı açıklamada “İran rejimi geçmişte yardım amacıyla sağlanan temel ihtiyaç maddelerini halkına dağıtma bahanesiyle şirketler kurdu. Dünyadaki finans kuruluşları, İran’ın insani malların satışı ile ilgili banka sahtekârlığı geçmişinin farkındadır” ifadelerini kullandı.

Brian Hook, İran rejiminin insani mal ve hizmetlerin satışını zorlaştırdığına işaret ettiği açıklamasının devamında şunları söyledi:

“ABD, insani yardımlar konusunda dünya üzerindeki en büyük bağışçılardandır. Uyguladığımız her yaptırımda gıda, ilaç ve tıbbi cihazlara ilişkin istisnalar yapıyoruz. Durum bu. Biz üzerimize düşeni yaptık. İran rejiminin açık ve şeffaf bir finansal sistemle söz konusu anlaşmaları mümkün hale getirmek için üzerine düşeni yapması gerekiyor.”

İran vatandaşlarının ABD’ye giriş vizelerine ilişkin kısıtlamalara yönelik de açıklamalarda bulunan Hook, “Bu İran rejiminin sorunudur. Eğer rejim terörü finanse etmeyi durdurur ve paranın nereye aktığını görebilmemiz için ekonomisini şeffaf bir hale getirirse vize verilmesi için uygun bir ortam yaratmış olur” dedi.
Hook, sekiz ülkenin petrol yaptırımlarından muaf tutulmasına ilişkin de şunları söyledi:

“180 günlük sürenin sonunda istisnaları yenilemek istemiyoruz. Petrol fiyatları artırılmaksızın ekonomik baskı kampanyasını azami bir şekilde desteklemeye istekliyiz. Gelecek yıl, daha güçlü bir petrol arzının piyasaya ulaşmasını umuyoruz. Bu durum, bizim hızlı bir şekilde sıfır noktasına ulaşmamızı sağlayacak. Hedefimiz, İran’ın petrol ihracatını durdurmaktır. Beklentilerimiz, petrol arzının 2019 yılında mevcut talebi aşacağı yönünde. Bu, geri kalan ülkeleri mümkün olan en kısa zamanda sıfır noktasına çekmek için iyi bir ortam yaratıyor.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube