Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi-BAE entagrasyonunu pekiştirmek için ‘Azim Stratejisi’ girişimleri yürürlüğe giriyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Koordinasyon Konseyi’ne bağlı ortak girişim çalışma grupları Abu Dabi’de toplanarak, ‘Azim Stratejisi’ girişimlerine yönelik bir çalıştay gerçekleştirdi.

BAE tarafından Kabine İşleri Bakanı Muhammed el-Gergavi, Suudi Arabistan’dan ise Ekonomi ve Planlama Bakan Vekili Mühendis Halil el-Vatban’ın katılımıyla düzenlenen çalıştayda, iki ülke ve halkın ortak çıkarlarına hizmet etmek amacıyla oluşturulan ‘Azim Stratejisi’ kapsamında planlanan ortak stratejik projelerin uygulamaya başlanması ele alındı.

Söz konusu çalıştaya, Suudi Arabistan ve BAE’deki çeşitli kamu kuruluşlarından 100’den fazla yetkili katılırken, toplantıda, stratejik projelerin aktivasyonu, uygulanması ve takibini sağlama hedefiyle Konsey ve İcra Komitesi üyelerini bir araya getirecek elektronik bir platform olan ‘Suudi Arabistan-BAE Koordinasyon Konseyi Platformu’nun tanıtımı yapıldı.

Projelerin takip sürecini kolaylaştırmayı ve İcra Komitesi’ni projelerin ilerleyişi hakkında bilgilendirmeyi içeren platformda, tüm girişimler ve bunların performansları hakkında anlık rapor ve istatistikler elde edilebilecek.

Çalıştayda, ortak vizyon çerçevesinde planlanan ekonomik, askeri ve kalkınma gibi üç ana eksenden oluşan girişimler de açıklandı.

Ülkeler arasındaki işbirliği için ideal bir model olan Suudi Arabistan-BAE Koordinasyon Konseyi, Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan ve Kral Selman bin Abdulaziz’in 2016 Mayıs ayında imzaladığı anlaşma kapsamında kurulmuştu.

Konsey, ekonomi, insani gelişim, siyasi ve askeri güvenlik gibi alanlarda iki ülke tarafından atılacak ortak adımlar ve projelerin uygulanmasını takip etmesi planlanırken, iki ülke arasında yatırımları artırarak istihdam fırsatları yaratması ve üretim artışı sağlayacak girişimlerin uygulanmasında köprü vazifesi görmesi bekleniyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube