Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan 'terör finanse eden devletler' listesinden çıkmak için ABD ile görüşüyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hartum/Şarku’l- Avsat

ABD ile Sudan, Hartum yönetiminin terörü finanse eden ülkeler listesinden çıkarılması için önemli bir adım attı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan Perşembe günü yapılan açıklamada Hartum ve Washington arasında anlaşma sağlandığı ve Sudan’ı ABD’nin ‘Terör finanse eden devletler listesi’nden çıkarmak adına stratejik görüşmelerin ikinci aşamasına geçildiği belirtildi.

Sudan resmi haber ajansına göre Sudan Dışişleri Bakanı ed-Derdiri Muhammed Ahmed, Washington ziyareti kapsamında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John J. Sullivan ile bir araya geldi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Babiker es- Sıddık Muhammed el- Emin, iki ülke arasında yeni bir dönemin başlatılmasını ve Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasını için diyaloğun ikinci aşamasına geçilme konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD’nin, Sudan’ı, teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmaya ve iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye hazır olduğu yönündeki açıklamasından memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Washington, Hartum’a 20 yıldır uyguladığı ticaret yaptırımlarını geçtiğimiz yıl kaldırmıştı. Ancak ekonomistler, Sudan’ın İran, Kuzey Kore ve Suriye ile teröre devlet destek veren ülkeler listesinde yer almasının, yatırımcıların ve yabancı bankaların onunla ticaret yapmaktan çekinmelerine neden olduğunu söylüyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube