Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nancy Pelosi yeniden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olabilecek mi? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

Demokratların geçtiğimiz Salı günü ABD Temsilciler Meclisi’nde galibiyeti elde etmeleri nedeniyle yeni bir meclis başkanı seçmeleri gerekiyor.

Meclis başkanlığı için Demokratlar arasındaki rekabetin yaklaşık 10 hafta süreceği bildirilirken, liderlik için yarışanlar arasında Nancy Pelosi ismi ön plana çıkıyor.

Pelosi, meclis başkanlığını yeniden kazandığı takdirde, ABD’deki en güçlü kadın politikacı ve aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’a karşı muhalefete liderlik edecek.

Pelosi, 2007-2011 yılları arasında meclis başkanlığı yapmış, bu üst düzey göreve gelen ilk kadın olmuştu.

78 yaşındaki Nancy Pelosi, görevi Paul Ryan’dan devraldığı takdirde ABD Başkanı ve yardımcılarından sonra ülkedeki en kritik makamda bulunan üçüncü lider olacak.

Pelosi, meclis başkanı iken görevinin son 2 yılı boyunca cumhuriyetçi George W Bush karşısında güçlü bir muhalefet sergiledi. Bu kez de kazanırsa Başkan Trump’la da buna benzer bir durum yaşayacak.

Nancy Pelosi ve Demokrat liderliği, Cumhuriyetçilerin yasalarına engel olabilme gücüne sahip olacak. Yeni bir vergi indirimi teklifinden, Meksika’yla sınır boyunca bir duvar inşa etmeye kadar değişen Trump gündeminin büyük bir kısmını felç edebilecek.

Yeni görev döneminde, gerekirse Trump’ın karşısında duracak. Ancak gerektiğinde de yasaların onaylanması için onunla birlikte çalışacak.

Pelosi, partisinin çoğunluğu elde etmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Demokrat Kongre toplumsal sorunlarımızın çözümü için çalışacak, çünkü hepimiz bölünmelerden bıktık. ABD halkı barış ve sonuç istiyor” dedi.

Öte yandan ABD Başkanı bugün yaptığı açıklamada Nancy Pelosi’nin Temsilciler Başkanı olmasını gerektiğini söyleyerek ağırlığını Demokrat liderden yana koydu.

Trump resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Adil olmak gerekirse Nancy Pelosi, Demokrat Partililer tarafından Temsilciler Meclisi Sözcüsü olarak seçilmeyi hak ediyor. Eğer Demokratlar kendisine zorluk çıkarırsa şahsına Cumhuriyetçi oylardan destek veririz, hak ediyor” ifadesini kullandı.

Demokratların Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü elde etmeleri sonucunda liderlerini seçmeleri gerekiyor. Pelosi’nin geleceği, parti içindeki nüfuz mücadelesinin sonucuna bağlı olacak.

Son aylarda Demokrat Parti, aralarında Temsilciler Meclisi üyesi Tim Ryan’ın da bulunduğu bazı üyelerin liderin değişmesini talep etmeleri nedeniyle iç sorunlara sahne oldu. Tim Ryan, 2016 seçimlerinde Nancy Pelosi’ye karşı yarışmış ve başarısız olmuştu.

İç muhalefet, büyük ölçüde Pelosi’nin seçmenler arasında popüler olmamasından kaynaklanıyor. Hill televizyonunun Ağustos ayında yaptığı bir ankete göre seçmenlerin yaklaşık dörtte üçü Demokratların yeni bir lider seçmesi gerektiğini söylüyor.

Pelosi, ilk kez 1987 yılında Temsilciler Meclisi’ne seçilmişti. 2002 yılında Demokrat Parti’nin lideri olan Pelosi görevine hala devam ediyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube