Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt Emiri, Nobel Barış Ödülü alan Nadia Murad ile görüştü - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt: Şarku’l Avsat

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Nobel Barış Ödülü sahibi Iraklı Yezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad ile görüştü. Murad görüşme sırasında Kuveyt Emiri’ne insani çalışmalar alanında oynadığı rolden dolayı minnettarlığını dile getirdi.

Ailesiyle birlikte 2014 yılında DEAŞ tarafından kaçırılan tecavüze uğrayan Nadia Murad’ın 6 kardeşi örgüt tarafından öldürülmüştü. Murad, 2016 yılında “Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (UNODC) “İnsan Kaçakçılığından Kurtulanların Onuru için İyi Niyet Elçisi” unvanını almıştı. BM ilk kez Irak’taki zulümden kurtulan birine böyle bir unvanı verdi.

“Emirin desteği ve tavsiyesine ihtiyacımız var”

Kuveyt haber ajansına göre yapılan görüşmede Murad, Kuveyt’in 12-14 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı Irak’ın Yeniden İnşası için Kuveyt Uluslararası Konferansı’nın tüm Iraklılar için sevinç ve gururla karşılandığını ifade etti. Murad sözlerini şöyle sürdürdü “Kuveyt, Irak’ın işgaline maruz kalmasına savaştan sonra Irak’ın yeniden inşasına destek veren ilk devlet oldu. Tüm Iraklı politikacılar, siviller ve savaş kurbanları böyle bir şeyle gurur duymalı. Bizim Emiri’n desteği ve tavsiyesine ihtiyacımız var.”

Kuveyt Emiri Murad’a hitaben yaptığı konuşmada, “Bize zarar veren ve üzen tüm bu şeyleri düşünmek istemedim. Maruz kaldığınız işkence ve acı dolu şeylerin kolay olmadığını biliyorum. Allah’ın izniyle geleceğin daha iyi olduğunu düşünmek zorundasın. Irak şimdi daha istikrarlı bir durumda” diye konuştu.

Kamplarda 350 bin Yezidi yaşıyor

Görüşmenin ardından Murad yaptığı açıklamada, , Sincar’ın teröristlerden temizlenmesi, kurbanların kurtarılması, ABD ve Fransa’nın desteğiyle mayınların temizlenmesi ve yeniden yapılanma gibi insani çalışmalar kapsamında Kuveyt’i ziyaret ettiğini ifade etti. Murad, Sincar’da insani yardım hizmetlerinin olmaması nedeniyle evlerine dönemeyen ve kamplarda yaşamak zorunda kalan 350 bin Yezidi’nin bulunduğunu söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube