Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seul'den Pyongyang'a 230 milyon euro altyapı desteği - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seu/Şarku’l Avsat

Seul, Kuzey Kore’de yeni yollar ve demir yolları inşası için 230 milyon euro tahsis etmeyi planladığını açıkladı. Bir yetkili bugün yaptığı açıklamada, Pyongyang’a yönelik uluslararası yaptırımlara rağmen sınır projelerinin başlatıldığını söyledi.

Seul ile Washington arasındaki Kuzey Kore dosyasına yaklaşım farklılıkları artıyor.

Güney Kore diyaloğu geliştirmeyi hedeflerken, Washington, ekonomik yaptırımları kaldırmadan önce Pyongyang’ın nükleer silahlardan arındırılmasını talep ediyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore’deki yol ve eski demiryolunun için altyapıyı iyileştirmeyi ve Güney Kore demiryolları ile bağlamayı teklif etti.

Seul bu projeye gelecek yıl 295 milyar won (230 milyon) Euro yatırım yapmak istiyor. Güney Kore Birleşme Bakanlığı’ndaki bir yetkilinin açıklamasına göre bunun 186.4 milyon wonu hibe, geri kalanı ise kredi olarak verilecek.

Yetkili, “Bunlar şimdilik sadece tahminler. Kuzey Kore ve Güney Kore’nin kararlaştırdığı projeleri zorluk olmadan uygulamak için ABD ile koordinasyon halinde çabalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Seul ve Washington geçtiğimiz hafta Pyongyang yönelik stratejilerini koordine etmek için yeni bir çalışma grubu kurmaya karar vermişti.

Güney Koreli bir milletvekili Seul’u Birlemiş Milletler (BM) yaptırımlarını göz ardı etmekle suçladı. Milletvekili Chung Yong Gook JoongAng Ilbo Gazetesi’ne verdiği demeçte, “Görünüşe göre hükümetimiz, Kuzey Kore’ye karşı yaptırımlar konusunda uluslararası koordinasyonu zayıflatıyor” dedi.

Kuzey Kore’ye nükleer testleri nedeniyle çok sayıda BM yaptırımı uygulanıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump Singapur’daki tarihi zirvede sırasında, nükleer silahsızlanma konusunda deklarasyon imzaladılar ancak müzakerelerde o zamandan bu yana ilerleme kaydedilmedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube