Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hizbullah Miye Miye Kampındaki Ensarullah lideri Süleyman'ı Suriye'ye gönderdi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’ın güneyindeki Miye Miye Filistin mülteci kampında Fetih ve Filistinli Cemal Süleyman’ın liderliğindeki Hizbullah bağlantılı Ensarullah hareketi arasında süren çatışmaların ardından, Hizbullah Süleyman ve ailesini Suriye’ye gönderdi.

Çatışmalarda kullanılan füzelerin kampın yanında bulunan ve Hristiyan çoğunluğun yaşadığı Miye Miye kasabasına kadar ulaşmasının ardından Hizbullah siyasi ittifak yaptığı Maruni Hristiyanlarla ve El Fetih ile kamp konusunda uzlaştı.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, “Miye Miye, son dönemde, sonuncusu Ensarullah üyesi olan Bilal Zeydan’ın ölümüyle sonuçlanan birden fazla suikasta tanık oldu” ifadeleri kullanıldı.

Kaynaklar, ayrıca Zeydan’ın suikastının ardından kampta büyük bir gerginlik yaşandığını, Hizbullah bağlantılı Ensurullah’ın siviller arasında ve Fetih Hareketi içerisinde isyana yol açan uygunsuz ve sert faaliyetlerini artırdığını söyledi.

Bireysel meselelerin ardından iki taraf arasında geçtiğimiz pazartesi günü patlak veren çatışmalar, füze kullanımına kadar tırmandı. Fetih Hareketi kaynaklarına göre, hareketten ve Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri’nden 2 unsur ölürken, Ensarullah ve siviller arasında da 16 kişi yaralandı.

700 metre uzunluğu ve 600 metre genişliğinde olan kampın sakinlerinden biri Şarku’l Avsat’a konuşarak, “Ayn el-Helva mülteci kampındaki Filistinliler, Sayda’nın güneydoğusunda denize bakan bir tepede yer alan Miye Miye kampında kalanlara gıpta ediyordu” diyerek, Cemal Süleyman liderliğindeki Ensarullah’ın saldırısına uğrayan kampta daha önce aileleri ile huzurla yaşadıklarını söyledi.

Hizbullah geri adım atmak zorunda kaldı

Fetih kaynaklarına göre, Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri Cemal Süleyman, bir süredir kendisini söz konusu kampın lideri olarak nitelendiriyor ve kamp içerisinde genişleme faaliyetleri yürütüyordu. Süleyman’ın Hizbullah kontrolündeki Suriye bölgelerine gönderilmesiyle Miye Miye Kampı’ndaki nüfuz çekişmesi El Fetih’in lehine çözümlenmiş oldu.

(Şii) Hizbullah Lübnan siyasetinde manevi liderliğini Cumnhurbaşkanı Mişel Avn’ın yaptığı (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareketi ile ittifak yapıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube