Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, DEAŞ davasında yargılanan 65 kişiye hapis cezası verdi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/ Şarku’l Avsat

Mısır mahkemesi, basında “Port Said DEAŞ’ı” olarak bilinen davada terör eylemleri düzenlemekle suçlanan 65 sanığa 5 yıldan 25 yıla kadar değişen hapis cezaları verdi. Mısır yasalarına göre müebbet hapis cezası 25 yıl olarak belirlenmiş durumda.

Giza Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada 18 sanığa müebbet, 41 sanığa 15 yıl, 6 sanığa 5 yıl hapis cezası verilirken 2 sanık da beraat etti. Sanıklara DEAŞ’a bağlı terör hücresi oluşturmak ve 6 bölgede faaliyet göstermek suçlamaları yöneltildi. Yargılanan 65 sanıktan 43’ü tutukluydu. Yapılan soruşturmalarda terör faaliyetlerini finanse ettikleri ortaya çıkan iki kadın da dahil olmak üzere 12 şüpheli ise halen aranıyor.

Savcılar, sanıklara devlet kurumlarının ve kamu yetkililerinin çalışmalarını engellemek, vatandaşların özgürlüklerine saldırmak, ulusal birliğe ve sosyal barışa zarar vermek amacıyla yasa dışı grup kurmak ve bu grupta faaliyet göstermek suçlamalarında bulundu. Sanıklara ayrıca hırsızlık yapmak, silah ve bomba üretiminde kullanılan malzemelerin de dahil olduğu mühimmat bulundurmak suçlamaları da yöneltildi.

Devlet Yüksek Güvenlik Savcılığı tarafından yapılan soruşturmalar, ilk davada sanık Mustafa Ahmed Abdulal’in yurt dışındaki DEAŞ liderleri tarafından “Port Said terör örgütü” adlı bir terör hücresi kurmak üzere görevlendirildiğini ortaya koydu. Hücre, üyelerini terörist fikirler dayatarak devletin tekfir edilmesine, güvenlik güçleri ve polisin öldürülmesine ve Hıristiyan cemaatlerin hedef alınarak paralarının ve mülklerinin zimmete geçirilmesine teşvik etmeyi hedefliyordu.

Hapis cezası alan sanıklara temyize başvurma hakkı verildi. Temyiz Mahkemesi, verilen cezaları onayabilir veya iptal edebilir. Cezaların iptali halinde sanıkların tekrar yargılanacağı belirtildi.

Hâlihazırda kaçak durumunda olan sanıkların yargılanmasının ise teslim olduklarında veya polis tarafından tutuklandıklarında gerçekleştirileceği kaydedildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube