Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu eleştirilere rağmen Gazze ile ateşkesi savundu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs/Şarku’l Avsat

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2014 yılından bu yana İsrail ile Filistinli gruplar arasında yaşanan en ciddi gerginliğin ardından, kendisine yöneltilen eleştirilere rağmen Gazze ile ateşkes kararını savundu.

Bugün katıldığı İsrail Devleti’nin kurucusu Ben Gurion’u anma töreninde bir konuşma yapan Netanyahu, “Acil durumlarda güvenlik için kritik kararlar alırken halk, düşmandan gizlenmesi gereken hususlarla ilgili her zaman bilgilendirilmez. Düşmanlarımız ateşkes istedi. Bunun nedenini çok iyi biliyorlar” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ve Liberman’a istifa çağrısı

Ateşkes kararı, Netanyahu hükümeti içinden ve Gazze’ye yönelik saldırıların devam etmesini isteyen Gazze Şeridi yakınlarında yaşayan İsraillilerden yoğun eleştiri aldı. Dün ve bu sabah bir takım gösteriler düzenleyen İsrailliler, Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ve Yahudi Evi partisi lideri Naftali Bennett’e istifa çağrısında bulundu.

Filistinli gruplar ateşkesi duyurdu

Öte yandan dün geç saatlerde açıklamada bulunan Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, birkaç gün süren ciddi çatışmaların ardından Mısır’ın çabalarıyla İsrail’le ateşkes yapıldığını duyurdu.

Ateşkesin ardından Gazze’de sevinç gösterileri

Hamas’ın da aralarında bulunduğu grupların yayınladığı ortak bildiride, Mısır’ın çabalarıyla, direniş ile Siyonist düşman arasında bir ateşkes yapıldığı ve direnişin düşman uyduğu sürece ateşkesin şartlarına uyacağı belirtildi. Ateşkes ilanından sonra Gazze Şeridi’nde binlerce kişi sokaklarda sevinç gösterilerinde bulundu.

İsrail İç Cephe Komutanlığı, dün akşam yaptığı açıklamada, açık alanlardaki tüm kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu. Beerşeba Belediyesi ve Eşkol Bölge Konseyi okullarda ve yüksek öğretim kurumlarında çalışmaların yeniden başladığını açıkladı. Bugün itibariyle İsrail’in güney şehirleri ile diğer şehirleri arasındaki ten seferleri yeniden başladı.

İsrailliler Gazze’ye mal taşıyan kamyonların geçişini engelledi

Ancak bu sabah İsrail’in güneyinde özellikle de ‘Gazze yakınlarında’ İsrailliler protesto gösterileri düzenledi. Onlarca gösterici, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Kerem Ebu Salim Kapısı’na giden yolu kapatarak, Gazze’ye ticaret malları taşıyan kamyonların geçişini engelledi.

Bununla birlikte İsrail parlamentosu Knesset’in önünde toplanan onlarca gösterici Netanyahu’nun istifa etmesini isteyen sloganlar attı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube