Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’a finansman sağlamakla suçlanan bir kadın Rusya’da gözaltına alındı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/Taha Ebdulvahit

Rusya Federal Güvenlik Servisi, bazı Rus vatandaşlarının DEAŞ terör örgütünü finanse etmek için banka hesapları aracılığıyla para topladıkları iddiasıyla tutuklandığını açıkladı. Rusya Federal Soruşturma Komisyonu, bir yıl içinde terör örgütüne 1 milyon rublenin üzerinde (yaklaşık 15 bin dolar) finansman sağlayan bir kadının tutuklandığını açıkladı. Komisyon Müdürü, birkaç gün önce bir Rus gazetesine yaptığı açıklamada Rus güvenlik hizmetlerinin örgütün finansmanını sağlayan kanalları izlediğini söyledi.

Sibirya’nınn Tomsk şehrindeki Federal Güvenlik Komisyonu Şubesi, DEAŞ savaşçıları için para toplayan ‘bir grup İslamcıyı’ gözaltına aldığını ve grupta ‘hilafetin’ kurulmasını destekleyen Rus vatandaşları olduğunu duyurdu. Telegram’daki kapalı görüşme sayfaları aracılığıyla banka hesap numaralarını gönderdiklerini ve Suriye topraklarındaki DEAŞ militanlarına havale işlemlerini yürüttüklerini açıkladı.

Rus Federal Güvenlik Kurumu açıklamasına göre Tomsk şehrinde yerel bir şirkette çalışan grup lideri bir Rus kadın, DEAŞ militanlarına 1 milyon ruble gönderdi. Kurum tüm şüphelilerin tutuklandığını ve terörü finanse etmek suçlamasıyla haklarında dava açıldığını belirtti.

Sanıkların evlerinde yapılan aramalarda, terörizmin finansman yolları konusunda elektronik talimatlar ve banka kartlarının yanı sıra DEAŞ bayrağı, radikalizm yanlısı dini broşürler bulundu. Kurum “Bu grupların liderliği, yabancı ülkelerde bulunan DEAŞ temsilcilerinin birleşik merkezinden yönetiliyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Federal Güvenlik Komisyonu’nun verilerine dayanarak terörü finanse ettiği suçlamasıyla açılan soruşturmanın ardından Tomsk bölgesinde Rus bir kadının gözaltına alındığını açıkladı. Petrenko, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada şüphelinin 2016’nın haziran ayından 2017’nin haziran ayına kadar birçok kez terörü finanse ettiğini söyledi. Uluslararası terör faaliyetlerinde bulunan DEAŞ’a toplamda 1 milyon Rus rublesi gönderdiğini ifade eden Petrenko, para gönderimini Kafkasya bölgesindeki Kabardiya topraklarında faaliyette bulunan yasa dışı örgütün üyesi olan eski eşinin ismi üzerinden yaptığını belirtti.

Petrenko “Şüpheli soruşturma sırasında kayıtlı banka kartını Almanya’da yaşayan bir kadına teslim ettiğini ve DEAŞ saflarındaki militanların banka hesaplarına para transfer ettiğini itiraf etti” ifadelerini kulandı. Rus yasalarına göre terörü finanse etmekten hüküm giyen bir suçlu 5 ila 15 yıl hapse ve 500 bin ruble para cezasına çarptırılıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube