Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, ABD’nin Suriye’deki rolünü eleştirdi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, ABD’nin Suriye’deki rolünü eleştirerek, Washington yönetimine karşı çeşitli suçlamalar yöneltti.

Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından yapılan açıklamada, ABD’ye yöneltilen suçlamalar arasında “Rukban Kampındaki silahlı grupların faaliyetlerini örtbas etmek”, “Kamptaki sivillerin terörize edilmesi ve şantaj uygulanması”, “ABD birliklerinin son olarak Deyr-i Zor’a düzenlediği hava saldırılarında uluslararası hukukta yasaklı olan misket bombası kullanması” bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ABD’nin fosfor bombaları kullanarak Suriye’de Fırat’ın doğusuna yeniden yoğun saldırılar düzenlemeye başladığını söyledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, elde ettikleri verilerde ABD’nin DEAŞ’ın kontrolündeki bölgelere düzenlediği yoğun hava saldırılarında fosfor bombası kullandığını tespit ettiklerini belirterek, “Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un hava saldırılarında uluslararası hukukta yasaklı silahları kullanması ilk defa gerçekleşen bir durum değil” dedi.

Rus Sözcü, “Suriye Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili şikâyetini Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na ileterek, saldırıların durdurulması ve sorumluların hesap vermesi talebinde bulundu” dedi.

Moskova, daha önce yaptığı açıklamada ABD liderliğindeki DEAŞ Karşıtı Koalisyonun bölgede misket bombası kullandığını tespit ettiklerini ilan etmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında Washington, “ABD destekli militanların Rukban Kampında gerçekleştirdiği terör faaliyetlerini örtbas etmekle” suçlanıyor.

Bakanlığın açıklamasında, söz konusu militanların “Rukban Kampındaki sivilleri terörize ettikleri, kampa gönderilen uluslararası yardım malzemelerini çaldıkları ve buradaki sivillere şantaj uyguladıkları” iddia ediliyor.

Açıklamaya göre Rukban’da, ABD’nin kontrolündeki ‘Magavir Saura’ grubundan 6 binin üzerinde militan kalıyor. Bu militanlar, kampa gelen insani yardımları kontrol ediyor ve tedavi olmak isteyen mültecilerin tıbbi kliniklere gitmelerine izin vermeleri karşılığında haraç alıyorlar.

Savunma Bakanlığı, kamptaki insani koşulların kötüleşmesinde birinci dereceden ABD’yi sorumlu tutarken, Washington ve Batılı ülkelere kamptaki şartların hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Moskova, daha önce de Ürdün sınırındaki Rukban Kampının dağıtılması için birçok kez girişimde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı. Geçtiğimiz hafta ABD, Rusya ve Ürdün’den temsilciler bu konuyu ele almak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Ancak görüşmelerden netice alınamadı.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Moskova tarafından geçtiğimiz aylarda kurulan Mültecilerin Dönüşünü Koordine Merkezi toplantısında yaptığı konuşmada, yurt dışından yaklaşık 6 bin kişi de dâhil olmak üzere 7 bin bini aşkın Suriyeli mültecinin geçtiğimiz hafta Suriye’deki savaştan önceki ikamet yerlerine döndüğünü açıkladı.

Mizintsev, yabancı ülke topraklarından 5 bin 979 kişi ile ülke içindeki çeşitli bölgelerden bin 641 kişinin bu kapsama dahil olduğunu belirterek, “Son aylarda 1 milyon 528 binin üzerinde Suriyeli vatandaş şehirlerine döndü. Bunların 1 milyon 249 bini ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerden, 268 bini de yurtdışından gelenlerden oluşuyor” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube