Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA, bütçe açığını 21 milyon dolara indirdiğini açıkladı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ölü Deniz/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Kuruluşu (UNRWA) Genel Komiseri Pierre Cranbull, 2018 bütçe açığının 446 milyon dolardan 21 milyon dolara düşürüldüğünü belirtti.

Cranbull, dün Amman’a 55 km uzaklıkta bulunan Ölü Deniz’de Türkiye’nin başkanlığında düzenlenen UNRWA Danışma Kurulu toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. UNRWA Genel Komiseri yaptığı açıklamada, komitenin gerekli maddi desteği harekete geçirmek için bu zamana kadar nelerin başarıldığını, başarılacağını kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiklerini söyledi.

Pierre Cranbull yardım kuruluşunun karşılaştığı zorluklar arasında mali açık ve ABD’nin mültecilere sağlanan temel hizmetler hakkındaki kararının yansımaları olduğunu söyledi.

Cranbull, Roma ve New York konferansları sırasında toplanan eşi görülmemiş finansal desteğin büyüklüğü ve gerekliliği konusunda en üst düzeyde çalışmaların yapıldığını belirterek, bu durumu Danışma Komitesine bildirdiklerini açıkladı.

Avrupa’nın desteği memnuniyet verici

Genel Komiser, Almanya, İngiltere, İsveç, İtalya, Fransa ve İspanya gibi Avrupalı ülkelerin ‘sınırsız destek’ başvurusunda bulunduğu söyleyerek, yapılan yardımların son zamanlarda arttığını ifade etti.

Pierre Cranbull, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Katar’a teşekkür ederken, bu ülkelerin her biri 50 milyon dolardan toplamda 200 milyon dolar yardımda bulunduklarını ifade etti. Bu büyük destek kuruluşun bütçe açığını azaltmaya yardımcı olurken, bir taraftan yeni fonların oluşumuna katkı sağlıyor.

21 milyon dolarlık açık bulunuyor

Öte yandan kuruluş, yardımların devam etmesi için ülkelere çağrı yapmaya devam ederken, kuruluşun hali hazırda 21 milyon dolarlık bütçe açığının bulunduğu ifade edildi.

UNRWA 2018 yılı için 1.2 milyar dolarlık bütçenin onaylandığını duyursa da ABD Başkanı Donald Trump’ın mali yardımı keseceğini açıklaması kuruluşu, 446 milyon dolarlık bütçe açığı ile karşı karşıya bırakmıştı.

Cranbull, “Toplamaya çalıştığımız 21 milyon dolar daha var. 2019 yılı için bu rakama ulaşmaya çalışacağız” dedi.

ABD’nin yardımları durdurma kararı

ABD bu yıl UNRWA’ya yaptığı 300 milyon dolarlık mali desteğini geri çektiğini açıklamıştı. Trump yönetimi, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’ye 2017 yılında 360 milyon dolar yardımda bulunurken, bu yıl desteğini 60 milyon dolara indirdiğini açıkladı.

Filistinli mültecilere yardım etmek için 1950 yılında kurulan UNRWA eğitim, sağlık ve gıda gibi çeşitli alanlarda insanlara yardımda bulunuyor. Bu kapsamda UNRWA, Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze’deki 4.8 milyon Filistinli mülteciye yardım ediyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube