Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abbas Arakçi: Avrupa finansal mekanizmayı kuramıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi dün yaptığı açıklamada, “Avrupa, İran’la ticaret ve bankacılık için finansal bir mekanizma kurmak için güçsüz. Hiçbir Avrupa ülkesi kendi topraklarında bir mekanizma kurmayı kabul etmedi” dedi.

Başkent Tahran’da düzenlenen “Bölgedeki Gelişmeler ve Uluslararası Sistem” konulu konferansta konuşan Arakçi, “Avrupa, nükleer anlaşma olmadan Batı Asya’yı daha güvenli bir bölgede olarak görebiliyorsa bunu deneyebilir” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, 6 aydan bu yana ABD yaptırımları kapsamına girmeyecek bir finansal aktarım mekanizması olarak geliştirilen Özel Ödeme Aracı’nı (Special Purpose Vehicle-SPV) uygulayamadıklarını belirtti.

Bakan Yardımcısı, ABD’nin SPV’ye geçmeyi düşünen ülke ve bankaları tehdit ettiğini belirterek, nükleer anlaşma konusunda Avrupalı ortaklarına, “Yaptırımlar yüzünden İran teslim olmayacak. Önceden olduğu gibi şimdi de yaptırımları önlemek için bir çözüm bulacağız” şeklinde mesaj gönderdi. Ülkesinin nükleer anlaşmaya bağlı kalması hakkında “siyasi ve ekonomik çıkarımıza uygun” olmasını gerekçe gösteren Arakçi, mevcut durumun şuan için iyi olduğunu ancak bu şekilde devam etmeyeceğini ifade etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube