Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi zulmüne karşı Yemen’de operasyonlar devam ediyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Abdul Hadi Habtur

Yemen’deki meşrutiyeti destekleyen Arap Koalisyon Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, koalisyon güçlerinin Birleşmiş Milletler’in (BM) ülkedeki çabalarını ve Yemen’deki siyasi çözümü desteklediğini ifade ederek, askeri operasyonların kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Maliki, Hudeyde’deki askeri operasyonların sivillerin zarar görmemesi, insani yardım örgütlerinin çalışmalarını sürdürmesi ve Husilere gelen yardımların kesilmesi amacıyla devam ettiğini vurguladı. Operasyonların günden güne ilerleme kaydettiğini ifade eden Maliki, Hudeyde Limanı’na 4 kilometre uzaklıkta olduklarını ifade etti.

Balistik füze imha edildi

Maliki, başkent Riyad’da dün düzenlenen haftalık basın toplantısında, Husiler tarafından Suudi Arabistan’a atılan balistik füzenin imha edildiğini ifade etti. Bu saldırı, Husi milislere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el Husi’nin, BM’nin Yemen’deki barış girişimlerini desteklemek adına Suudi Arabistan’a Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) füze saldırılarının durduracaklarını açıklamasının ardından geldi.

Yemen güçleri Husileri kuşattı

Maliki, Hudeyde’yi ve stratejik limanları kurtarma operasyonlarının hızla devam ettiğini açıklayarak, Yemen güçlerinin koalisyonun desteğiyle Husileri, Hudeyde’de çeşitli noktalardan kuşattığını bildirdi.

Koalisyon güçlerinin bölgeyi tamamen kontrol altına almak için tam kapasite çalıştığını işaret eden Maliki, milislerin insani yardımları engelleme girişimlerinin devam ettiğini vurguladı.

Önemli noktalar birer birer geri alınıyor

Geçtiğimiz günlerde Koalisyon destekli Yemen güçlerinin Saada, Hacca, Hudeyde, Dali ve Beyda’da önemli zaferler elde ettiğini işaret eden Maliki, Yemen Ulusal Ordusu’nun Arap Koalisyonu’nun desteği ile Hacca’nın kuzeyindeki Aham üçgenini, Bakim çevresi ve birkaç önemli noktada kontrolü ele geçirdiğini ifade etti.

Maliki, İran destekli Husilere karşı sadece askeri operasyonlarla değil aynı zamanda müzakere masasına geri dönmeleri ve siyasi çözüme ulaşmaları için de baskı uyguladıklarını belirtti.

Maliki, BM kuruluşlarının yanı sıra dünya çapında diğer ülkelerinde Husi milislerinin tehdidinin ve balistik füzelere sahip olduklarının farkında olduklarını ifade etti. Husilerin karanlık bir yol izlediğini ifade eden Maliki, meşrutiyeti destekleyen koalisyonun Suudi Arabistan ve Kızıldeniz’deki geçişlere karşı herhangi bir tehdidi önlemek için önemli kararlar aldığını ifade etti.

Husiler yardımları engelliyor

Tüm limanların tam kapasite ile çalıştığına, gemiler ve yardım operasyonları için gerekli izinlerin verildiğine dikkati çeken Maliki, darbecilerin son zamanlarda güvenli koridorlar aracılığıyla gelen yardımları engellemeye çalıştığını ifade etti.

Maliki, Yemen ordusunun koalisyonun desteğiyle milislerin Hudeyde’de mayın hazırlamak için kullandığı fabrikalardan birini keşfettiğini işaret ederek, milislerin hala çocukları kullandığını, Hudeyde’deki cami ve ibadethaneleri yıkmaya devam ettiğini söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube