Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

24 bin İngiliz hacı adayı ‘Kutsal Topraklar’a ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde son dönemde devam eden ekonomik durgunluk, bu yıl hac ibadetini yerine getirmek üzere Avrupa kıtasından gelen hacı adaylarının sayısının azalmasına sebep oldu. Bazı Avrupa ülkeleri ve ABD ise hacı adayları oranında bir yükselme kaydetti. İspanya, Yunanistan ve Sırbistan’dan gelen hacı adaylarının sayısı ise önceki yıllara göre yüzde 35 oranında azalma gösterdi.

Suudi Arabistanlı yetkililerin hac kontenjanını yüzde 20 arttırmasına rağmen, Avrupa, ABD ve Avustralya’dan yaklaşık 75 bin hacı adayı geldi.

İngiltere Dışişleri’nden yapılan açıklamada, bu yıl 24 binden fazla Müslüman İngiliz vatandaşının Mekke’de hac ibadetlerinin yerine getirmeleri bekleniyor. Konsolosluğumuz bu bağlamda her türlü yardımı sağlayacaktır. İngiltere Dışişleri Bakanlığı hac ibadetinin İngiliz Müslümanlar için öneminin farkındadır ve birçok alanda konsolosluk tarafından yardım sağlamaktadır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Konsolosluk yardımı, kaybedilen pasaport yerine acil seyahat belgelerinin çıkarılması, hastalanan veya bakıma ihtiyaç duyan hacılara hastanelerde yardım edilmesi, hacı adayının ölümü durumunda aileye cenaze işlemleri için gerekli yardımların sağlanması, yerel avukatlar ile bilgilendirme yapılması, simültane tercümanların sağlanması, ihtiyaç duyulması halinde doktor ve cenaze görevlisinin sağlanması ve para transferini kolaylaştırmak üzere bilgi verilmesi konularını kapsamaktadır” bilgileri yer aldı.

Tavaf Kurumu İdare Meclisi Başkanı Tarık Angavi, bu yıl ABD, Avustralya ve bazı Avrupa ülkelerinden gelen hacı adaylarında bir artış olduğunu, ancak buna mukabil, İspanya, Bosna Hersek, Sırbistan gibi bazı Avrupa ülkelerinden gelenlerin sayısında ise yaşanan ekonomik durgunluk sebebiyle azalma yaşandığını belirtti. Angavi, Suudi Arabistan’daki ilgili makamların onayladığı yüzde 20’lik kontenjan artışı ile önümüzdeki hac döneminde Avrupa, ABD, Türkiye ve birçok ülkede ekonomik koşulların gelişmesiyle gelenlerin sayısında artış yaşanmasını beklediklerini belirtti. Önümüzdeki yıllarda beklenen artışla birlikte, Tavaf Kurumu’nun tecrübesi sayesinde tüm hizmetleri karşılamaya hazır olduğunu belirtti. Angavi, Tavaf Kurumu hizmetleri hakkında ise şunları söyledi, “Kurum, bu ülkeye gelen Müslümanlarla özel olarak ilgileniyor. Hac ibadetini yerine getirmek için buraya gelenlerin çoğu konut, yeme-içme ve bir yerden bir yere gitme gibi hizmetleri aramak zorunda kalmıyorlar. Bu açıdan kurum hacı adaylarının verdiği paranın karşılığının tam olarak verilmesi için tüm personeli ile birlikte seferber oluyor. Bu bağlamda ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen heyetin, bir önceki ve şu an ki hac mevsimlerinde Suudi Arabistan’ın dünyanın dört bir yanından hac ibadeti için gelen milyonlarca insana sunduğu lojistik destek ve sunduğu hizmetlerdeki gelişim ve değişimini övdüler” dedi.

Angavi, Avrupa ve ABD’den gelen yeni Müslüman olmuş hacı adayları ile ilgili işleyen mekanizma hakkında ise, “Kurum, yeni Müslüman olmuş kardeşlerimiz için, dini bilgiler ve kurallar konusunda bilgi edindirmek üzere ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde ev sahipliği yapmaktadır. Kurum İslami geleneklere uygun bir şekilde, güzel muamele biçimiyle yeni Müslüman olmuş din kardeşlerine gerekli ilgiyi gösteriyor. Avrupa ve ABD’den gelen yeni Müslüman sayısı her yıl artıyor” dedi.