Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

250 bin Müslüman, Mescid-i Aksa’da namaz kıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgal güçlerinin yoğun kısıtlamalarına rağmen yüzlerce Batı Şerialı genç canlarını tehlikeye atarak işgal altındaki Doğu Kudüs’e ulaştı. Ardından çeyrek milyon Müslüman, Ramazan ayının üçüncü Cuma Namazı’nı Mescid-i Aksa’da eda etti. Gazze Şeridi’nde dün, geçen haftalarda İsrail ile yaşanan yoğun çatışmalara göre daha az gerilim vardı.

Dün binlerce Filistinli İsrail’in Kudüs ile Batı Şeria arasındaki kontrol noktalarındaki ağır güvenlik önlemlerine rağmen Kudüs’te Cuma Namazı’nı kılmak için toplandı. İsrail bütün kadınların geçişine izin verirken 40 yaşın altındaki erkeklere bu izni vermedi. İsrail güçleri, Beytüllahim tarafından Kudüs’e girmeye çalışan iki genci tutuklayarak geçişlerine engel oldu.

İsrail güçlerinin attığı ses ve göz yaşartıcı bombalardan dolayı boğulma tehlikesi geçirenler oldu. Aralarında “Ülkemiz Radyosu” muhabirlerinden Safiye Ömer’de vardı.
Ramallah ve Kudüs arasındaki kontrol noktasındaki erkeklere ayrılan kısımda büyük bir gerilim yaşandı. Geçişine izin verilmeyen 20’li yaşlardaki bir genç “Sizin kontrol noktalarınız bizi Mescid-i Aksa’ya gitmekten alıkoyamayacak” diye bağırdı.

Kudüs’e geçiş yollarından biri de utanç duvarını tırmanmaktı. Onlarca genç İsrail güçlerinin kendilerine ateş açma tehlikesine rağmen ahşap merdivenlerle duvara tırmandılar. Duvara tırmanmak üzere olan bir genç “İsrail burada olmasına rağmen Kudüs’e ulaşmamız mümkün” dedi ve şunları ekledi:

“İsrail’in Yahudileştirme çabalarına ve Amerika’nın Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyarak başkent ilan etmesine rağmen Kudüs bir Filistin şehridir.”

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi yetkilileri yaptığı açıklamada duvara tırmanan gençlerin İsrail tarafından adli takibe alındığını ve ağırlıklı olarak düşme sonucu vücutlarında kırıklıklar oluştuğunu belirtti.

Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü Organizasyon Heyeti, herkesi kuşatmayı kaldırmak ve geri dönüş haklarını kazanmak için barışçıl protestolara katılma çağrısı yaptı. Heyet, 1948 ve 1967 sınırlarında yaşayan Filistinlilere hedef ve kader birliği temelinde yürüyüşlere katılım çağrısında bulunarak “Filistin halkının hedef birliğini teyid ederek özellikle 1948 toprakları sınırlarında yaşayan Hayfa halkına selamlarımızı gönderiyoruz” açıklamasında bulundu.

Batı Şeria’nın da çeşitli bölgelerinde yürüyüşler düzenlendi. Ancak İsrail, her zamanki gibi bu gösterileri şiddetle bastırdı.
İsrail askerleri Nalin kasabasında yapılan yürüyüşte göz yaşartıcı bomba kullandı. Müdahalede yaralananlar oldu. Yerel kaynakların bildirdiğine göre yürüyüş FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Faysal Hüseyin’in ölümünün 17’inci yıldönümü ve İsrail’in Filistin halkına karşı yürüttüğü zulümleri kınamak için organize edilmişti.

Kafr Kaddum’da ABD kararları ile Kudüs’ün işgalini kınamak amacıyla yapılan haftalık işgal karşıtı barış yürüyüşünde İsrail işgal güçleri ile yaşanan çatışmalar sırasında bir genç plastik mermi ile yaralandı.

Köydeki direnişin koordinatörlerinden Murad Şetivi, eylemlere katılan halka işgal güçlerinin yoğun mermi saldırısında bulunduğunu ve bir gencin karnından yaralandığını aktardı.

İsrail güçleri Cuma sabahı el- Halil’de de baskınlar düzenledi. Kentte pek çok eve düzenlenen baskında geniş çaplı aramalar yapıldı.

Cuma sabahı el-Halil kentinin güneyinde Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasından çatışmalar yaşandı, bir genç ayağından yaralandı. Bölgede pek çok baskın ve arama operasyonları yapıldı.

Gazze’deki sağlık ekiplerinden yapılan açıklamada göstericilerin ve çadırların üzerine altılan mermi ve göz yaşartıcı bombalar nedeniyle 40’ı canlı mermiyle olmak üzere 140 kişinin yaralandığı duyuruldu. Hafif yaralananlar arasında Hamas komutanlarından Mahmud el-Zahar’ın da olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Han Yunus’taki acil müdahale ekibinde yaralılara gönüllü olarak yardım eden 21 yaşındaki Rezan el- Neccar ise işgal güçlerinin kurşunuyla öldürüldü. Ancak tüm bu yaşananlara rağmen geçen haftalarla karşılaştırıldığında bu hafta cuma günü gerilimde azalma vardı.

Göstericiler ikindi namazından sonra organizasyon heyetinin çağrısıyla otobüslerle sınırdaki çadırlara geldi. Burada iftarlarını yapıp Teravih Namazı’nı kıldılar. Dün yapılan yürüyüşler “Hayfa’dan Gazze’ye Yürüyüş” adı altında düzenlendi.

Gençlerden bazıları molotof kokteyli taşıyan uçurtmaları sınırdaki İsrail tarım alanlarına doğru uçurdu. Burada büyük bir patlama meydana geldi. Çıkan yangın İsrail güçleri tarafından söndürüldü.

İsrail Ordu Sözcüsü, sınır boyunda yaklaşın 5 bin Filistinlinin gösteri yaptığını açıkladı. Sözcü, olayların beş noktada meydana geldiğine dikkat çekerek güvenlik şeridine yaklaşanlara ateş açıldığını belirtti.

İsrail’de dün yayınlanan istatistiklere göre son bir yıl içinde Gazze’den yerleşimcilerin bölgesine sızanların sayısı 127 olarak duyuruldu. Çoğunun mart ayının başında sınırdaki olayların başlamasından sonra gerçekleştiği belirtildi. Rapora göre sızma eylemini gerçekleştirenlerin büyük çoğunluğu tutuklandı.

Gazze’deki olaylarla eş zamanlı olarak Carmel’de de onlarca Filistinlinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Bu, Gazeliler ile dayanışmak için düzenlenen üçüncü cuma gösterisiydi. Geçen ayın 19’unda düzenlenen benzer bir gösteri İsrail askerleri tarafından bastırılmış, bir genç yaralanmış, birçok kişi de gözaltına alınmıştı. Her ne kadar İsrail meclisinde gösterileri yapanların Hamas mensubu olduğu öne sürülse de bu iddia Arap vekiller tarafından yalanlanmıştı.