Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

27 Nisan zirvesi öncesinde Kuzey- Güney Kore arasında yoğun görüşmeler yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey ve Güney Koreli yetkililer, 27 Nisan’da iki ülke liderleri arasında düzenlenecek zirveye hazırlık amacıyla 5 Nisan’da bir araya geldi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’i ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u bir araya getirecek zirve, Kore Savaşı’ndan bu yana gerçekleşecek üçüncü zirve olacak. Söz konusu zirve, Kuzey Kore lideri Kim ve ABD Başkanı Donald Trump arasında Mayıs ayında yapılması planlanan tarihi toplantıdan da önce gelecek.

AFP’nin aktardığına göre, Kim Jong-un 1950- 1953 yıllarındaki Kore Savaşı’ndan bu yana Güney Kore topraklarına ayak basan ilk Kuzey Koreli lider olacak. Zira iki ülke arasındaki diğer iki zirve, 2000- 2007 yıllarında Pyongyang’da yapılmıştı.

Öte yandan Koreli yetkililer tarafından dün gerçekleşen toplantıda, özellikle zirvenin protokol ve güvenlik önlemleri üzerinde duruldu. Belirtilene göre toplantı, medyaya kapalı olarak gerçekleşirken, ele alınan konular arasında Kim Jong-un’un ayrılık hattını arabayla mı yoksa yaya mı geçmesi de yer aldı.

5 üyenin yer aldığı görüşmelere katılan Güney Kore heyetinden Kwon Hyuk-ki yaptığı açıklamada, “4 saat boyunca dostane görüşmeler gerçekleştirdik” dedi. Ayrıntılara yer vermeyen Kwon Hyuk-ki, iki tarafın belirlenmemiş bir tarihte tekrar bir araya geleceğini söyledi.

Öte yandan iki Koreli lider arasında gerçekleşecek zirve, Kore İç Savaşı’ndan bu yana iki ülkeyi ayıran Askersiz Bölge’deki sınır köyü Panmunjom’da bulunan Barış Evi’nde düzenlenecek. Bu bağlamda taraflar, zirvenin canlı yayınlanması ihtimalini de değerlendiriyor.

Aynı şekilde toplantıya katılan 5 kişilik Güney Koreli heyetine, Ulusal İstihbarat Servisi’nden üst düzey bir yetkili liderlik ederken, Kuzey Koreli heyete de Kuzey Kore Devlet İşleri Komitesi’nden Kim Chang-son başkanlık etti.

Öte yandan Japonya Nikkei gazetesi, 5 Nisan’da Kuzey Kore liderinin geçtiğimiz hafta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Pekin’de yaptığı görüşmede, “Pyongyang’ın nükleer ve füze programlarıyla ilgili altılı görüşmelere geri dönme” konusunda mutabık kaldığını yazdı.

Nitekim Pekin ve Pyongyang arasında aylarca süren spekülasyonlar, Kim’in gizli ziyareti sırasında aniden dağıldı. Bu noktada Nikkei’nin Çinli ve Kuzey Koreli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, toplantıdan sonra yayınlanan belgeler, Kim’in 2009 yılında yapılan altılı müzakerelerin yeniden başlamasına dair mutabık kaldığını ortaya koydu. Aynı şekilde söz konusu müzakereler; Güney Kore, Kuzey Kore, ABD, Rusya, Japonya ve Çin’i içermekte.

Kaynaklar, beklenen Mayıs zirvesinde Kim’in Trump’a görüşmelere devam etme arzusunu da ifade edebileceğini belirtti. Ancak bu durumun, müzakereleri sürdürme anlamına gelip gelmediği henüz belli değil.

Diğer taraftan AFP’nin aktardığına göre, Kuzey Kore liderinin üvey kardeşine yönelik suikasta dair dün Malezya Mahkemesi’nde ifade veren bir uzman, suikastta kullanılan sinir gazını test eden laboratuvarın, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün listesindeki merkezler arasında yer almadığına dikkati çekti.

Endonezyalı Siti Aisyah ve Vietnamlı Doan Thi Huong, geçtiğimiz yılın Şubat ayında Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’nda Kim Jong-nam’ı öldürmekle suçlandı. Savunma avukatları, söz konusu iki kadından bebek pudrasına benzer bir maddeyle bir televizyon programı için kamera şakası yapmasının istenildiğini söyledi.

20’li yaşlarındaki iki genç kadın, Kim Jong-un’un üvey kardeşini Macau’ya gitmek üzere beklerken VX sinir gazı püskürtülmüş bir bezle öldürdükleri iddialarını reddetti.

İki kadın suçlu bulunmaları halinde idam edilebilir.

Kimyager Raja Subramaniam, Aisyah’ın avukatı Gooi Soon Seng’in Shah Alam Yüksek Mahkemesi’nden talebi üzerine VX sinir gazını test eden bir Malezya laboratuvarının, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından akredite edilen merkezler arasında bulunmadığını açıkladı.

Zira örgüt kapsamındaki laboratuvarlar, belirli kriterlere sahip olmakta ve en az bir yıl yeterlilik testine tabi tutulmakta. Nitekim söz konusu Malezya laboratuvarı, bu şartları yerine getirmemekte. Gooi, talep edilmesine rağmen Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne herhangi bir sinir gazı örneği gönderilmediğini ifade etti.

Öte yandan savcılar, dün 34 kişinin ifadede bulunduğu 39 günlük duruşmayı sonlandırdı. Yakın bir zamanda herhangi bir kararın yayınlanması beklenmezken, baş savcı Van Şaharuddin Van Laddin, AFP’ye yaptığı açıklamada davanın “açık” olduğunu ve söz konusu iki kadın zanlının savunmalarının beklendiğini söyledi.

Gooi, savcılığa olan güveninin azaldığını da ifade ederken, “Siti Aisyah’ın Kim Jong-nam’ın yüzünde bir şeyi sildiğine dair kanıt nerede? Siti’nin beraatine güveniyoruz” dedi.