Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

3 bin 210 Yezidi hala DEAŞ’ın elinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Din İşleri Bakanlığı’na göre, Yezidilerin neredeyse yarısı üç yıl önce Irak’ta terör örgütü DEAŞ tarafından kaçırıldı.

IKBY Yezidi Temsilcisi Hayri Bozani, Fransız basınına verdiği demeçte, DEAŞ’ın, 3 Ağustos 2014’te Kuzey Irak’ta Yezidilerin kalesi olan Sincar bölgesine girdiğini ve 1 Aralık 2017 tarihine kadar bölgeden 6 bin 417 kişiyi kaçırdığını bildirdi. Bunlardan 3 bin 207 Yezidi’nin DAEŞ’ın elinden ya kurtarıldığı yada kendilerinin kaçtıkları tespit edildi. Bozani, aralarında çocukların da olduğu bin 507’si kadın, bin 703 erkek toplam 3 bin 210 Yezidi’nin halen örgütün elinde olduğuna dikkat çekti.

Yetkililer, Yezidi çocuklarının yetim sayısının 2 bin 525 yetime ulaştığını, bunların bin 759’unun babalarını, 407’sinin annelerini ve 359’unun da her iki ebeveynini kaybettiğini belirtti. Buna karşılık, ebeveynleri halen terör örgütü DEAŞ tarafından tutulmakta olan 220 çocuk olduğunu belirttiler.

Tespit edilen toplu mezar sayısı 47

Öte yandan Bozani, şu ana kadar tespit edilen toplu mezar sayısının 47 olduğunu ve aşırılık yanlıları tarafından patlatılan dini tapınak ve türbe sayısının 68’e ulaştığını bildirdi.

2014 yılında Irak’taki Yezidilerin sayısı 550 bin kişi idi. 100 bin kişi terör örgütü DEAŞ’ın saldırısından sonra ülkeyi terk etti. Aynı kaynağa göre 360 bini Irak Kürdistanı veya Suriye’ye göç etti.

Nüfusları yarım milyondan fazla olan Yezidiler, özellikle Kuzey Irak’taki Suriye sınırının yakınında yoğunlaştı. Bazılarına göre Yezidi dini, Mezopotamya’daki eski Babil dininden ortaya çıktı. Bazıları ise Zerdüştlük ve Maniheizm gibi çeşitli eski dinlerin karışımı olduğunu söylüyor. Terör örgütü DEAŞ, Kürtçe konuşan bu dini gruba karşı düşmanlık çağrısında bulunuyor ve bu dine bağlı olan insanları “kafir” olarak nitelendiriyor.

Ağustos ayı sonlarında Birleşmiş Milletler raporuna göre, özellikle Yezidi binlerce kadın ve kız, tecavüz, adam kaçırma, esaret ve cinsel köleleştirme gibi örgüt tarafından kontrol edilen bölgelerde korkunç istismarlara maruz kaldılar.