Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

3 bin 800 Afrikalı göçmenin Libya’dan tahliyesi için anlaşma yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fildişi Sahili’nde gerçekleştirilen 5. Afrika Birliği-Avrupa Birliği Zirvesi için bu ülkede bulunan Macron, düzenlediği basın toplantısında, zirveye katılan liderlerle Afrikalı göçmenlerin Libya’da köle olarak satılması krizini müzakere ettiklerini söyledi.

Macron, “Hükümet yetkililerinin onayını alarak Libya’da köle ticaretine maruz kalan göçmenler için ‘acil tahliye operasyonları’ düzenleme kararı aldık” ifadesini kullanarak operasyonların birkaç gün veya birkaç hafta içinde başlayacağını bildirdi.

Ülkelerine geri dönmek isteyen göçmenlere olanak sağlamak amacıyla Afrika Birliği, Avrupa Birliği ve BM’nin Uluslararası Göç Örgütüne destek verilmesi ve kaçakçıları etkisiz hale getirmek amacıyla ortak ve güçlendirilmiş önlemlerin alınması yönünde birtakım kararlar daha alındığını kaydeden Macron, kimliği tespit edilen kaçakçılara ve onlara yardım edenlere finansal yaptırım uygulanacağını dile getirdi.

Macron ayrıca Afrika Birliği’nin “acil tahliye operasyonları” kapsamındaki adli işlemlerin sağlanması için soruşturma komisyonu oluşturacağını açıkladı.

CNN International, 14 Kasım’da, Libya’nın başkenti Trablus’ta Afrikalı göçmenlerin bir köle pazarında satıldığı iddiasını destekleyen görüntüler yayınlamış, birkaç dakika içinde 12 göçmenin kişi başı 400 avroya yakın bir fiyatla satıldığını öne sürmüştü.

Libya Başbakan Yardımcısı Ahmed Maitig de yoğun tepkiler üzerine, olayın araştırılması amacıyla soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

Fildişi Sahili’nin Abidjan kentinde “Kalıcı Bir Gelecek İçin Gençliğe Yatırım Yapmak” temasıyla 5’incisi düzenlenen zirve bugün sona erecek.