Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

3 gündür devam eden çatışmalar, Pakistan şehirlerini felç etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad/Cemal İsmail

Pakistan’daki dini örgütler, Hazreti Muhammed’e ve İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle idama mahkûm edilen Hıristiyan kadın Asya Bibi’nin Anayasa Mahkemesi’nde görülen temyiz duruşmasında serbest bırakılmasının ardından ülke genelinde geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan protestolarını sürdürüyor.

Ülkenin birçok şehrinde Pakistan güvenlik güçleri ve göstericiler arasındaki çatışmalar devam ederken, çatışmaların sonucunda yüzlerce kişinin yaralandığı, onlarca kişinin ise gözaltına alındığı açıklandı.

İslamabad, Lahor, Karaçi, Ravalpindi gibi büyük şehirlerde yolları kapatan eylemciler, Bibi ve kararı alan hakimlerin idam edilmesi talebinde bulunuyor. Protestocular, mahkemenin kararının ardından şehirlerin girişinde çok sayıda otobüsü ateşe verdi. Bunun sonucunda Pakistan’da siyaset yapmayan Tebliği grubunun yıllık toplantısına katılmak üzere yola çıkan 2 vatandaş hayatını kaybetti.

Tahrik-i Lebbeyk Pakistan (TLP) grubu şiddete başvurmakla tehdit ederek Yüksek Mahkeme Başkanı’ndan istifa etmesini talep etti. Grup liderlerinden biri de Pakistan Ordusu Komutanı General Qamar Javed Bajwa’yı görevden alma çağrısında bulundu.

Hadim Hüseyin Rizvi’nin lideri olduğu partinin yöneticilerinden biri destekçilerine yaptığı konuşmada, “İman sahibi komutanların General Bajwa’yı görevden alması ve ya öldürmesi gerek. Anayasa Mahkemesi Başkanı Sakıb Nisar’ın da istifa etmesi ya da birinci derecedeki mahkemelerin idam hükmü vermesinden sanığı serbest bırakılması ve beraat ettirilmesi kararının ciddi sonuçlarıyla yüzleşmesi gerek” dedi.

Pakistan Din İşleri Bakanı, hükümetin protestoculara davranış şeklini protesto ederek istifasını sundu. Ayrıca Başbakan İmran Han, protestocularla pazarlık yapmak üzere beş bakandan oluşan bir komite oluşturmaya karar verdi. Söz konusu komitenin üyeleri arasında Enformasyon Bakanı Favad Çaudri, İçişleri Bakanı Şehriyar Afridi, Bağımsız Dinişleri Bakanı Nurulhak Kadiri’nin de yer alması bekleniyor. Komite, TLP lideri Hadim Hüseyin Rizvi’yle protestoların durdurulması için görüşmelerde bulunmak için çalışmalarına başladı.

Hükümete suçlama yönelttiler

Öte yandan Pakistanlı taraflar, Yüksek Mahkeme ve hükümetini, Avrupa Birliği’nin (AB) ithalatı azaltma tehditlerinden sonra sanık Asya Bibi’nin serbest bırakılmasını hediye olarak sunmakla suçluyor. AB, Pakistan’dan yapılan ithalata kısıtlamalar getirirken, İmran Han hükümeti, Uluslararası Para Fonu’nun Pakistan’daki bütçe açığını kapatmak için talep edilen 6 milyar dolarlık krediyi vermeyi reddetmesinden endişe ediyor.

Pakistanlı Hristiyan Asya Bibi kavga ettiği iki kadın tarafından İslam’a ve Hazreti Muhammed’e hakaret etmekle suçlanmıştı ve 2009’dan bu yana cezaevinde bulunuyordu.

53 yaşındaki Bibi için 2010’dan önce yerel mahkeme, ardından da 2014’te Lahor Yüksek Mahkemesi idam kararı vermişti. Anayasa Mahkemesinde 31 Ekim’de görülen temyiz davasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Sakıb Nisar, yargılamanın adil yapılmadığını söyleyerek “Temyiz başvurusu kabul edilmiş ve yerel mahkeme ile eyalet mahkemesinin kararı tersine çevrilmiştir. Şüpheli şahsın idam kararı iptal edilmiş ve serbest bırakılmasına karar verilmiştir” demişti.