Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

3 Rus hacı adayı yürüyerek ‘Kutsal Topraklar’a ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus Federal Meclisi Birlik Konseyi Başkan Yardımcısı İlyas Omakhanov, Rusya’dan 3 hacının 3 bin kilometreden fazla yürüyerek Azerbaycan’dan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne daha sonra da Mekke’ye vardığını açıkladı.

Moskova İslam Üniversitesi’nden birçok öğrenciye ek olarak Rusya’dan yaklaşık 20 bin hacı, bu yıl Suudi Arabistan’a ulaştı.

Omakhanov, Suudi Arabistan’ın dışarıdan gelen hacılara büyük hizmetler sağladığını ve bu hizmetlerin sadece teknik yönlerle sınırlı kalmayıp, altyapının bütün yönlerini kapsadığını, Mekke Haremi’nin genişletilmesine ek olarak otellerin kurulduğunu ve caddelerin genişletildiğini söyledi.

Omakhanov, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Hac düzenlemesinde her yıl yeni gelişmeler ve projeler var, sayıları yaklaşık 20 bine ulaşan Rus hacılara gösterilen önem ve iyi ilişkilerden dolayı Kral Selman ve Veliaht Prens’e takdirlerimizi sunuyoruz. Ayrıca, 50 milyon Müslüman Rus hacının da selamlarını iletiyorum” dedi.

Mekke ve Medine’de tüm alanlardaki sürekli gelişimi de ele aldı. Moskova’daki Suudi Arabistan büyükelçiliği ve Hac Bakanlığı tarafından Rus hacılarda dahil olmak üzere tüm hacılara hac ibadetinin yerine getirilmesi için bütün kolaylıkların sunulduğunu söyledi.

Son 15 yıl içerisinde Rusya’daki 50 milyon Müslüman’ın oluşturduğu Rusya’dan 300 bin hacının Kutsal Topraklar’a gittiğine dikkat çekti.

Rusya’da yıllık hac kontenjanı paylaşımının da kolay olmadığına çünkü, Rusya’nın yüz ölçümünün büyük olduğuna ve tüm Müslümanlar’ı adalet temelinde kontenjana dahil edebilmek için tüm illeri ve bölgeleri doğru bir şekilde ele almak gerektiğini söyledi. Rusya’daki her Müslüman’a Hacca gitme fırsatı sunmak gerektirdiğine dikkat çekti.

Omakhanov, Suud-Rus ilişkileri üzerine Rusya ve Suudi Arabistan’ın güç sahibi olan başlıca ülkelerden biri olduğunu ve ikili ilişkilerini geliştirme konusunda başarılı olduklarını önümüzdeki on gün içerisinde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştireceğini ve bir dizi toplantı düzenleneceğini, bununda ikili ilişkilerin gücünü gösterdiğine, Kral Selman’ın Rusya’ya gerçekleştirdiği tarihi ziyaretlerine ek olarak, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın da geçtiğimiz yaz Rusya’ya ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Rusya’nın, Suudi Arabistan’ın rolü ve bölgedeki ağırlığına çok ilgili olduğuna, Suudi Arabistan’ında, Rusya Federasyonu’nun gelişimi ve refahı ile ilgilendiğine dikkat çekerek iki ülkenin liderleri arasında yoğun temasların varlığına ve bu ilişkilerin hızlı bir şekilde daha da gelişmesi için büyük umutların olduğuna değindi.