Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

3 ülkeden Nahda Barajı krizine çözüm arayışı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, Sudan ve Etiyopya liderleri, dün, Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’da bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin ofisinde bir araya geldi.

Diplomatik kaynakların, Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan Beşir ve Etiyopya Başbakanı Haley Meryem Desalin’in bir araya geldiği üçlü zirvede, Etiyopya tarafından Nil Nehri üzerine kurulan Nahda Barajı’na dair müzakerede durağanlıktan kurtarılarak yeniden işletilmesi kararlaştırıldı. Üç lider, Su Bakanları’na, tıkanan müzakerelerin yeniden işlerlik kazanması için alternatif çözüm yolları bulmakla görevlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Resmi Sözcüsü Büyükelçi Bessam Razi, konuya dair yaptığı açıklamada, üçlü zirvenin şeffaflıkla icra edildiğini söyleyerek, Nahda Barajı’na dair müzakerelerin karşılaştığı engellerin çözüm yollarının konuşulduğunu ifade etti.

Liderler zirveden umutlu

Zirveye katılan liderler, baraj hakkında Hartum’da imzalanan anlaşmaya dayanan ve karşılıklı yarar çerçevesinde 3 ülkenin çıkarlarına yönelik tek bir görüşe sahip olduklarını vurguladı. Mısır sözcüsü zirvede 3 ülkenin ulusal komitelerinin, Dışişleri ve Sulama Bakanlarının bulunduğu ortak bir toplantı düzenlenmesine karar verildiğini aktardı. Bu toplantı kapsamında bir ay içinde olağanüstü teknik sorunların çözümlerini içeren nihai raporları gönderilmesi ve ilkeler beyannamesinin kararlarının tam olarak uygulanmasının yanı sıra Mısır ve Sudan’ın çıkarlarının olumsuz etkilenmemesi için alınacak önlemler de masaya yatırılacak. Ayrıca 3 ülke arasında ulusal çalışmalar ve teknik bilgi alışverişinde bulunulması da kararlaştırıldı. Büyükelçi Razi, Cumhurbaşkanı Sisi’nin olumlu havaya sahip müzakerelere duyulan ihtiyacın altını çizdiğini ve ortak çıkarları korumayı vurguladığını belirtti. Etiyopya Başbakanı, Nahda Barajı’nın Mısır ve Sudan’daki çiftçilerin olumsuz etkilenmeyeceğini ayrıca müzakerelerin üç ülkenin çıkarlarını korumak üzerine kurulu olduğunu belirtti.

Sudan Cumhurbaşkanı, ülkesinin seçkin teknik konularda fikir birliğine varmak için üçlü ulusal komite çerçevesinde çalışmaya kararlı olduğunu ve bu bağlamda üç ülkenin ortak çıkarlarının gözetileceğini söyledi. Mısır sözcüsü, üçlü zirvede üç ülke arasındaki ilişkilerin genel yönlerine de değinildiğini belirterek, işbirliğini güçlendirmenin yolları ve ortak ilgi alanlarında görüşüldüğünü ifade etti.

Ortak bir fon kurulmasına karar verildi

Şark’ul Avsat’ın edindiği bilgilere göre, liderler dün düzenlenen zirve sırasında, her yıl cumhurbaşkanları düzeyinde toplantılar düzenlenmesi, ilişkilerin geliştirilmesi için dışişleri bakanları, istihbarat başkanlarından oluşan daimi üst düzey siyasi komitenin kurulmasına karar verildi. Liderler 3 ülkeyi birbirine bağlayan demiryolu hattı ve köprü gibi altyapı projelerini finanse etmek için ortak bir fon oluşturulmaya karar verdi.

Kaynaklar Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, müzakerelerde Dünya Bankası’nın tarafsız olarak yer alması konusunun zirvede yer almadığını aktardı.

Sisi, dün yaptığı açıklamada, Nahda Barajı’na ilişkin Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında herhangi bir krizin olmadığını vurgulayarak, “Üç ülke su konusunda vatandaşlara herhangi bir zarar vermez. Bu konuda ülkeler aynı görüşe sahip” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Sisi, Etiyopya’dan ayrılmadan önce yaptığı basın açıklamasında “Bir ülke ve bir oy gibi konuşuyoruz” diyerek güvence verdi. “Üç ülke vatandaşının su sorunu konusunda herhangi bir zararı olmayacak” ifadelerini kullanan Sisi, Nahda Barajı’nın krizinin sona ermiş olup olmadığı konusundaki bir soruya krizin olmadığını ifade ederek yanıt verdi.

Sisi, 3 ülke ilişkilerinde bilinçli davranma çağrısında bulundu

Görüşmenin ardından üç ülke liderinin basın mensuplarına el ele poz vermesi, zirvenin olumlu geçtiği mesajını verdi. Sisi, basın mensuplarına 3 ülke ile ilgili konularda bilinçli davranmaları için çağrıda bulunarak, kamuoyunu rahatsız eden ya da herhangi bir tarafa yönelik saldırgan mesajların yayınlanması konusunda büyük bir sorumluluk taşıdıklarını belirtti. Sisi, “Bu sizin sorumluluğunuz ve halka mesajınızdır” dedi.

Son zamanlarda Mısır ve Sudan arasında, barajın konumu Halayib üçgeni hakkında gerginlikler yaşanmış, Sudan, Kahire’deki büyükelçisini 4 Ocak’ta istişarelerde bulunmak üzere başkente çağırmıştı. Sudan’ın Kahire Büyükelçisi Abdulmahmud Abdulhalim’in yapılan görüşmeler ve anlaşmalardan sonra Kahire’ye dönmesi bekleniyor.