Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

30 yıl önce yıkılan Berlin Duvarı’nın yeni parçası bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yaklaşık 30 yıl önce yıkılan Berlin Duvarı, kenti zaman zaman şaşırtmaya devam ediyor. Almanya’nın başkentinde, Soğuk Savaş döneminin sembollerinden Berlin Duvarı’na ait olan ve yetkililerin farkında olmadığı yeni bir bir parça bulunduğu açıklandı.

Başkentin merkezindeki Mitte bölgesinin Belediye Meclisi, Berlin Duvarı’nın şimdiye kadar bilinmeyen 20 metrelik bir parçanın bulunduğunu duyurdu.

Duvarın yapımının 57. yıldönümü dolayısıyla Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan Belediyesi Meclisi üyesi Ephraim Goethe, duvarın söz konusu parçasının, geçtiğimiz Haziran ayında vatandaşlarla birlikte yaptığı semt turunda, Ida-von-Arnim Caddesi’ndeki Federal İstihbarat Servisi (BND) Merkezi yakınlarında dikkatlerini çektiğini belirtti. Goethe, “Hala keşfedilmemiş bir parçanın olmasına hayret ettim” ifadelerini kullandı.

Bulunan bu parçanın, duvarın önünde bulunan ve ek koruma olarak adlandırılan bölüme ait olduğu tahmin ediliyor.

Berlin Duvarı’nın kurbanları anıldı

Berlin Duvarı’nın yapılmaya başlanmasının 57. yılı dolayısıyla, duvarın üzerinden Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya geçmeye çalışırken sınır muhafızları tarafından vurularak öldürülen kişiler için anma töreni düzenlendi.

Federal Konsey Bundesrat’a başkanlık eden Berlin Belediye Başkanı Michael Müller ve Alman Federal Meclisi Bundestag’ın Başkan Yardımcısı Petra Bao, anıta çelenk koydu.

Doğu Almanya’da yer alan ve Walter Ulbricht’ın eskiden başkanlığını yaptığı komünist liderliği, Berlin Duvarı’nın inşaatına 13 Ağustos 1961’de başladı. 155 kilometre boyunca inşa edilen duvar, 28 yıldan uzun bir süre boyunca kenti böldü.

Almanya’nın bölünüşü, 9 Kasım 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla sona erdi. İstatistiklere göre, Doğu Almanya’daki eski komünist rejim tarafından duvarda en az 140 kişi öldürüldü. Doğu ve Batı Almanya’dan 327 kişi, iki bölgenin bin 400 kilometre boyunca uzanan iç sınırlarında hayatını kaybetti.

Berlin, Almanya’nın bölünmesi ve Soğuk Savaş’la ilgili bir müze inşa etmeyi planlıyor. Berlin eyaletinin yerel Kültür Bakanı Klaus Lederer, “Berlin’de, Soğuk Savaş’ın ve iki ideoloji, iki güç ve iki rejim arasındaki çatışmaların tüm izleri duruyor. Ailelerin parçalanmasına, geçmişin yok olmasına ve çok fazla acı çekilmesine neden olan doğu tarafındaki sınır rejimi, hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacak” ifadelerini kullandı.

Lederer, bugünkü hedefin gelecek nesillerin yaşananlardan ders çıkarması için tarihi canlı tutmak olduğunu söyledi. “Soğuk Savaşın netleştiği yer olan Berlin, böyle bir halk müzesi için uygun bir lokasyon” şeklinde konuştu.