Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

34 ülkedeki Lübnanlı gurbetçiler oy kullanmaya başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan genel seçimlerinin ikinci aşaması olan Lübnanlı gurbetçilerin katıldığı 34 ülkede düzenlenen seçimler bu sabah başladı. Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı tarafından kurulan operasyon odaları aracılığıyla seçim süreci takip edilerek, yerel ve yabancı basın ile gelişmeler paylaşılacak.

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Cibran Basil, bakanlık binasında seçimlerden önce yaptığı açıklamada, “Lübnan tarihinde ilk kez yurt dışındaki vatandaşlarımız oy kullanıyor” diyerek, seçim merkezlerine oy kullanmaya giden 82 bin 970 seçmen olduğunu kaydetmişti.

Avustralya’daki Lübnanlılar ilk kez parlamento seçimlerine katılırken, Kanberra’daki Lübnan Büyükelçiliği, seçimlerden bir hafta önce yaklaşık 12 bin Lübnanlının oy kullanmak için kayıt yaptırdığını açıkladı.

Sydney’de bulunan Lübnan İslam Cemiyeti üyesi Lübnanlı Nazih Hayr (44), oy kullanmaya geldiği seçim merkezinde AFP’ye yaptığı konuşmada, “Bugün özel bir gün. Bugün demokrasinin günü. Gördüğünüz gibi, buradaki herkes mutlu. Lübnan’da 2009’dan beri seçim yapılmadı. Avustralya’da ise ilk kez yapılıyor. Bu yüzden Lübnan seçimlerine katılmaktan çok mutluyuz” diyerek sevincini ifade etti.

Danny Geagea (48) ise, “Lübnan’da karar verme sürecine dahil olduğumuzu hissetmek güzel. Fark yaratabileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ancak aynı zamanda oylama prosedürlerinden şikayet eden Geagea, “Pek çok Lübnanlı buraya geldiğinde isimlerini listelerde bulamıyor. Kızgınlık ve öfke hissediyorlar” dedi.

Avustralya’daki Lübnan topluluğunun aileleri de dahil 230 bin olduğu tahmin edilirken, Avustralya’nın kayıtlı seçmen bakımından da en büyük orana sahip ülke konumunda olduğu ifade ediliyor.


Seçim süreci, Ortadoğu ülkelerinde Cuma günü düzenlenirken, ülke dışında yaşayan gurbetçiler için de bugün başladı.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, yurtdışındaki Lübnanlılar, Lübnan büyükelçilikleri ve diplomatik misyonlarda kurulan 116 merkezde oy kullanabilecek.