Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

36. Selçuk Efes Deve Güreşi Festivali’nde 136 deve mücadele etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

“Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı” olarak nitelendirilen Selçuk Efes Deve Güreşi Festivali’nde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 136 deve güreşti.

“Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı” olarak nitelendirilen Selçuk Efes Deve Güreşi Festivali’nin 36’ncısı Pamucak Güreş Sahası’nda yapıldı.

Selçuk Belediyesinin katkılarıyla Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneğince düzenlenen festivalde 136 deve mücadele etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, festivalin açılışında yaptığı konuşmasında, deve güreşlerinin bölgenin uzun yıllardır süren geleneği olduğunu belirtti.

TSK’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Dağ, harekatta katılan askerlere başarılar diledi.

Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı da devecilik kültürünü UNESCO’nun somut olmayan dünya mirasları arasına alınması için gayret ettiklerini, bu amaçla düzenledikleri Selçuk Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyuma çok sayıda yabancı akademisyenin de katıldığını ifade etti.

Piknik yaparak güreşleri izlediler

Güreşleri izlemek için sahayı çevreleyen yamaçları günün erken saatlerinden itibaren dolduran vatandaşlar, güreşleri izlerken piknik yapmanın keyfini de yaşadı.

Festival alanına deve sucuğu, yöresel tarım ve el ürünlerinin satıldığı tezgahlar kuruldu. Satışa sunulan ürünler yoğun ilgi gördü.

Cazgır Halil Coşkun manileriyle izleyenleri coştururken davul ve zurna ile çalınan şarkı ve türküler de eğlenceyi perçinledi.

Develere ilginç isimler

Geleneksel olarak duayla başlayan festivalde, güreş öncesi sahipleri tarafından alanda dolaştırılarak müsabakaya hazırlanan develer, yapılan eşleşmeler sonrası birbirleriyle mücadele etti.

Festivalde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 136 deve güreştirildi.

“Urgancılar”, develerin kıyasıya mücadele ederken birbirlerine zarar vermesini önlemeye çalıştı. Develerden birinin üstünlüğünü kabul ettirerek rakibini sahadan kaçmaya zorladığı anlarda deve güreşi tutkunları büyük heyecan yaşadı.

Develere verilen “Kara Elmas”, “Alparslan 1071”, “Eşkıya”, “Çılgın Akın”, “Kara Şövalye”, “Tsunami Zabullu”, “One Minute”, “Meteor”, “Fetih 1453” isimleri dikkati çekti.

Yabancı akademisyenler de izledi

Bu yıl ikincisi düzenlenen Selçuk Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumuna katılan Kırgızistan, Kazakistan, Hollanda, Cezayir, Sudan, Avusturya ve Bangladeş’ten yaklaşık 25 akademisyen de güreşleri izledi. AA