Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

38 yıldır iktidar olan Dos Santos sayfası kapanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Angola halkı 38 yıllık Jose Eduardo dos Santos iktidarını sonlandıracak genel seçimler için sandık başına gitti. Ancak ülkeyi ekonomik krizle karşı karşıya bırakan partinin iktidarda kalması bekleniyor.

AFP’nin haberine göre, seçimleri, eski Portekiz sömürgesinin 1975’te bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana iktidarda olan Angola Kurtuluş için Halk Hareketi (MPLA) partisinin kazanması ihtimali üzerinde duruluyor.

38 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos, sağlık sorunları yaşadığı gerekçesiyle bu son seçimlere katılmama kararı aldı. Afrika’nın en büyük petrol kaynaklarından biri olan Angola’yı onlarca yıl yöneten Dos Santos’un bu kararı büyük bir siyasi geçiş dönemine işaret ediyor.

Dos Santos’un cumhurbaşkanlığı adayı, eski Savunma Bakanı Joao Lourenco. Halk yeni hükümetten sık sık yaşanan yolsuzluk olayları ve bunun sebep olduğu aşırı yoksulluk sorununa bir an önce çözüm bulmasını bekliyor. Joao Lourenco, seçimlerin başlangıcında gazetecilere verdiği demeçte, “İlk işim ekonomiyi canlandırmak olacak. Eğer bunu başarırsam umarım tarihte Angola’da ekonomik mucizeyi gerçekleştiren adam olarak anılırım” dedi.

1975 yılında bağımsızlığını ilan eden Angola uzun bir süre Dos Santos yönetiminde kaldı. Ülke’de 1975’ten 2002 yılına kadar süren iç savaş sonrasında devletin petrol rezervlerini kullanabilmesi yatırım patlamasına sebep oldu.

Ancak bununla birlikte, ülke gelirleri, fakir halka bir fayda sağlamadı. 2014 yılında petrol fiyatlarının düşmesiyle hükümet harcamaları çöktü. Geçtiğimiz yıl enflasyon oranının yüzde 40 olması sebebiyle ülke ancak yüzde 1’lik bir büyüme gerçekleştirebildi. İktidar partisi MPLA lideri 63 yaşındaki Lourenco dış yatırımları güçlendireceği sözünü verdi. Halkın büyük desteği sayesinde MPLA’nın seçimden zaferle çıkacağını söyledi. 74 yaşındaki başkan Dos Santos geçtiğimiz hafta sonu binlerce parti üyesini toplayarak, Lourenco’nun adaylığını ilan etti.

Chatham House Araştırma Merkezi’nden Dr Alex Vines’in AFP’ye verdiği demeçte, Dos Santos sağlık sorunları sebebiyle bu seçimlerin ardından ayrılacağını daha önce açıkladı. Yerine gelecek olan Lourenco ise Dos Santos’un ardından mükemmel bir geçiş olacak. Lourenco’da diğerleri gibi orduya saygı duyuyor ve tantanalı bir hayat sürmekten uzak duruyor.

Dos Santos’un sağlık sorunlarına ilişkin birtakım raporlar var. Sık sık ‘özel’ sebeplerden ötürü İspanya’ya yaptığı ziyaretler, Angola halkından sakladığı bir sağlık probleminin olduğu yönünde yorumlara yol açtı.

Diğer yandan, sert güvenlik tedbirleri, baskıcı ve hükümet yanlısı medyaya karşı, başta Angola’nın Toplam Bağımsızlığı Ulusal Birliği (UNITA) olmak üzere, muhalif partiler; kamuoyunun hükümete yönelik öfkesini kullanmaya çalışıyor.

UNITA adayı Isaías Samakuva seçim kampanyası sırasında Angola halkına yönelik yaptığı konuşmada, “Sizler acı çekiyorsunuz. Yoksulluk içinde, elektriksiz, işsiz ve temel gıdalardan yoksun bir şekilde yaşamaya mecbur bırakılıyorsunuz. Şimdi değişim zamanı” ifadelerini kullandı.

71 yaşındaki Samakuva UNITA lideri Jonas Savimbi’nin 2002’de öldürülmesinin ardından liderliği devraldı. Jonas Savimbi’nin ölümü Angola’da 1975 yılından beri süren iç savaşında sonu oldu.

Onlarca yıl Angola’da süren Dos Santos iktidarı sık sık yöneltilen muhalif sesler ile karşı karşıya kaldı.