Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

3D yazıcı teknolojisi ile geliştirilen ‘biyonik göz’ körlüğe çare olabilir mi? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bilim insanları, biyonik göz konusunda oldukça önemli bir adım attı. Görme engelli bireylerin görme yetilerini yeniden kazanmalarını sağlayabilecek biyonik gözlere ilişkin ümit vadeden bir gelişme yaşandı. 3 boyutlu (3D) yazıcılarla, beyne görsel öğeleri iletmeyi sağlayan ışık reseptörleri üretildi. Denemeler başarılı şekilde ilerlerse, görme engellilere umut ışığı doğacak.

ABD’de bilim insanları, ilk kez yarım küre bir gövdeye monte edilmiş bir dizi duyusal ışıkla ‘biyonik göz’ geliştirmek için adım attı. Tıpta çığır açabilecek bu çalışmanın ilerletilmesi halinde görme engelli kişilerin yeniden görmesi sağlanabilir ya da görme bozuklukları yaşayan kişilerin sorunları ortadan kaldırılabilir.

3 boyutlu yazıcıyla ışık reseptörü

ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılarından oluşan ekibin lideri Michael McAlpine çalışma ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Biyonik gözün her zaman bir hayal ürünü olduğuna inanıyorduk. Ancak şimdi 3 boyutlu baskı teknikleri sayesinde bu fikri hayata geçirme ihtimaline her zamankinden daha yakınız” ifadelerini kullandı.

Araştırma ekibi insan gözü boyutlarındaki bu yarım küreye, özel olarak hazırlanmış 3D yazıcı ile gümüş parçacıklı mürekkep kullanılarak çizgiler eklediler. Daha sonra, ışığı elektrik sinyallerine dönüştürebilen optik kutupları gözün üzerine yazdırmak için yarı iletken polimer malzemeden tabaka kullandılar. Tüm bu süreç yaklaşık bir saat sürdü.

Sonucun şaşırtıcı olduğuna işaret eden McAlpine, çalışmada, reseptörlere gelen ışığın yüzde 25’ini elektriğe çevirmeyi başardıklarını kaydetti.

Işık sensörleri, ışığı dörtte bir oranında elektriğe çevirebiliyor ancak gözün henüz nakledilebileceğine ya da beyinle senkronize şekilde çalışıp işlevsel olarak kullanılabileceğine dair bilgi mevcut değil.

Bir sonraki adımın daha fazla ışığın elektriğe dönüşmesi için optik kutuplar ile biyonik göz prototipini güçlendirmek ve daha hafif olmasını sağlamak olduğunu belirten McAlpine, ekibin biyonik gözün insana nakle uygun hale getirmek için fotodiyotları yumuşak bir malzemeden yapılan yarı küre üzerine yerleştirmenin yollarını aradıklarını ve önlerinde uzun bir yolun bulunduğunu söyledi.

Bu arada biyonik gözün kendisi için özel bir yanının olduğunu da sözlerine ekleyen McAlpine, annesinin de bir gözünün görmediğini, çalışmaları hakkında konuştuklarında annesinin kendisine hep “ne zaman biyonik göz üreteceğini sorduğunu” söyledi.