Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı, Riyad’da başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad’da düzenlenen 4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı’nın (AFED 2018) açılışını dün, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yerine vekâleten Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdul Rahman bin Salih el-Bünyan gerçekleştirdi. Fuar, ‘Suudi Arabistan 2030’ vizyonu çerçevesinde yerli üretimi ve tamamlayıcı sanayileri vurgulamak ve desteklemek için ‘Sanayi Gücümüz’ başlığı altında düzenleniyor.

Türkiye’nin şeref konuğu olduğu ve yedi gün sürecek olan fuarın açılışına, Suudi Arabistanlı bakanlar ve yetkililerin yanı sıra İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonu devletleri ile dost ve kardeş ülkelerin yetkileri katıldı.

Fuarda 143 yerli üreticinin yanı sıra 38 yerel ve küresel grubu da ağırlıyor. Fuardaki sergiye, kamu ve özel sektördeki üst düzey yetkililer ve uluslararası alanın önde gelen isimleri de yer alıyor. Etkinler kapsamında paneller, atölye çalışmaları ve seminerler düzenleniyor.

Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı, ulusal çapta fabrikalarla iletişimi artırmayı, yerel ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmayı, endüstriyel alanda uzmanlaşmış yerel fabrikaları, laboratuvarlar ve araştırma merkezlerini, ürünlerini ve yetenekleri ile yerel üretimi desteklemeyi hedefliyor.

Dördüncüsü düzenlenen AFED 2018 katılımcıları, yatırım fırsatı olarak markalara ait yaklaşık 80 bin adete kadar malzeme ve yedek parçaları görme fırsatı buluyor.

Beş ana bölümden oluşan ve askeri sanayi üreticilerinin gereksinimlerinin karşılanması için tasarlanan AFED 2018 fuar alanındaki şirketlerin yanı sıra yer ayırmak için önceden rezervasyon yaptıran şirket sayısındaki artış dikkat çekiyor.

Fuarın ilk kısmında Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızlar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kraliyet Muhafızları Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Askeri Sektörler Genel Kurulu, Tuzlu Su Dönüşüm Şirketi (SWCC), Suudi Arabistan Havayolları, SAR Şirketi gibi sivil kurumların yanı sıra Suudi Arabistan Askeri Endüstrisi (SAMI), Riyad Ticaret Odası, Alam Şirketi gibi stratejik katılımcılar bulunuyor. Ayrca Aramco, SABIC, Suudi Arabistan Madencilik Şirketi Maaden ve Suudi Elektrik Şirketi de yer alıyor.

İkinci kısımda Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile anlaşmaları olan Boeing, Lockheed Martin, Raytheon, Hanwha, Havelsan, Aselsan, General Dynamics, Norinco ve ALG gibi 18 uluslararası şirket bulunuyor.

Üçüncü tarafların fuara katılımında Suudi Arabistan’daki alana silah sanayi alanına girmek isteyenler ile Suudi özel sektörü aracılığıyla bir tedarik zinciri oluşturması hedefleniyor. Malzeme ve yedek parça sistemlerinin gücünün ve gereksinimlerinin yatırımcılara sunulması hedefleniyor.

Fuardaki etkinliklerle devlet kurumları, şirketler, ulusal çaptaki fabrikalar ve araştırma kurumları arasında endüstrinin lokalizasyonu ve yerel içeriğin kullanılmasına katkıda bulunulması ve ‘Suudi Arabistan 2030’ vizyonunu başarıya ulaştırmak için iletişim ortamı yaratılması amaçlanıyor.

Etkinlikler, ülkenin amaçlarına ulaşmak için en iyi uluslararası ve yerel tecrübelerden, uygulamalardan ve deneyimlerden istifade etmenin yanı sıra Suudi Arabistan’da sanayinin millileşmesini engelleyen faktörleri, uygun çözümleri ve prosedürlere ulaşmanın yollarının bulunmasını sağlayacak.

AFED 2018’in şeref konuğu Türkiye

Türkiye’nin şeref konuğu olarak katıldığı 4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı’nda Türk sanayi şirketleri, ürünlerini ve malzemelerini sunma, teknolojinin transferi ve yerelleştirilmesine katkıda bulunmanın yanı sıra yerel olarak tedarik edilen hammadde ve yedek parça ihtiyacını karşılamak için imalat fırsatlarından istifade etmek üzere Suudi Arabistan’daki muadilleriyle ortaklıklar kurma fırsatları bulacak.

Bununla birlikte iki ülkenin bilim merkezleri arasında kendi yeterliliklerini sağlamak üzere yerel üretim çıktılarını desteklemek ve geliştirmek için araştırma deneyimleri alışverişinde bulunarak her iki tarafta da ekonomik geri dönüşler sağlanacak.

ADEF 2018, Suudi Arabistan yerli sanayisini, uluslararası kalite standartlarına uygun olarak yerelleştirmeyi ve geliştirmeyi, uluslararası şirketler, yetkililer ve uzmanlarla ortaklık kurarak tamamlayıcı materyal sanayisine aktarılmasına ve yerelleştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Fuarla ayrıca mali kaynakların geri dönüşümü, Suudi Arabistan programlarının teşvik edilmesi ve yabancı sermayenin yerel pazara germesine de katkıda bulunması, yerel imalat alanında küçük ve orta ölçekli işletmelerle özel sektörde uzun vadeli stratejik bir ilişki kurulması bekleniyor.