Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

4 ülkeden, Katar uçakları için acil durum özel koridorları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Otoritesi (SASHGO), terörle mücadele için Katar’ı boykot eden 4 ülkenin sivil havacılık yönetimleri, bölgede hava sahasının kendisine kapalı olduğu Katar şirketlerine ait uçaklar için acil durum koridorları açılması konusunda anlaşmaya vardıkları belirtti.

SASHGO’nun açıklamasında, “Bu uygulamayı küresel hava sahasının güvenliği için gerekli gördük. Bu gibi durumlarda genellikle uluslararası hava sahasında geçişi kolaylaştırmak ve güvenliği sağlamak için anlaşma yapılır. Bizde bizim gözetimimizde denizin üzerinden geçen bir acil geçiş koridorları anlaşması yaptık. Bu gibi anlaşmaları koordine ve idare eden Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) gözetimi altında bu uygulama yapıldı” ifadeleri yer aldı.

SASHGO açıklamasında, biri Mısır Havaalanları ve Hava Seferleri Şirketi (EHCAAN) idaresinde Akdeniz üzerinden, diğer 8 hava koridorunun ise Körfez bölgesinde olacağı ifade edilen uygulamanın 1 Ağustos’tan başlayacağı belirtildi. Açıklamanın devamında, “Bu uygulama, Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan’ın Katar’a hava sahasını kullanmasını yasaklaması sonucu, hava sahasının güvenliğini korumada yetkili tek makam olan SASHGO’nun çabaları çerçevesinde uygulandığı belirtildi. Oluşturulan bu acil durum koridorlarının, hava sahalarının güvenliğinin bir parçası olarak, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)’nün gözetimi altında yapıldığı vurgulandı.