Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

5 Afrika ülkesi, teröre karşı savaş fonu kuruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

5 Afrika ülkesi, (Mali, Çad, Burkina Faso, Nijer ve Moritanya) önümüzdeki hafta Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenmesi beklenen toplantıda, teröre karşı mücadele amacıyla 5 ülkenin orduları tarafından oluşturulan ortak güce sağlanacak uluslararası finansmanı yönetme görevi üstlenecek bir fon kurma kararı aldı.

Karar, önceki gün, Mali’nin başkenti Bamako’da yapılan ve 5 ülkenin Dışişleri ve Savunma Bakanları’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda alındı. Toplantıda, kurulacak fonun yapısı ve işleyişi de kararlaştırıldı.

Konuya ilişkin olarak, AFP’ye bir açıklama yapan Mali Dışişleri Bakanı Tieman Coulibaly, “Bakanlarla yaptığımız toplantıda, 5 ülkenin teröre karşı oluşturduğu ortak güce sağlanacak finansı yönetmek amacıyla bir fon kurma kararı aldık” dedi.

Coulibaly: Fon yönetiminde şeffaflık önemli

Söz konusu fonun iyi yönetilebilmesi için kurulacak bir “Destek heyeti” ve “Gözlem heyeti” tarafından destekleneceğini belirten Coulibaly, “Fon ve iki heyet, güvensizlik ortamının yok edilmesi ve şeffaflık için büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.
Coulibaly, başkanlığını yaptığı toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada ise “Batı Afrika ülkeleri ortaklığı üyeleri, sahil bölgesinde barışın tesis edilmesi noktasında gücünü göstermesi için sahada var olan birden çok sorunun çözümü konusunda daha aktif olmalı” ifadelerini kullandı.

Dünya’nın en fakir ülkeleri arasında bulunan Burkina Faso, Çad, Nijer, Moritanya ve Mali, Batı Afrika sahillerinde faaliyet gösteren el-Kaide ve DEAŞ ile bağlantılı terör örgütleriyle etkin mücadele için uluslararası güçlerin finans desteğine büyük ihtiyaç duyuyor.

Toplantıda bir konuşma yapan Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alva Bari, uluslararası güçler tarafından, 5 ülkenin ortak askeri gücüne sağlanması yönünde söz verilen finansın şuana kadar 294 milyon euroya ulaştığını söyleyerek, 5 ülke tarafından, 23 Şubat tarihinde düzenlenecek zirvede ortak askeri gücün bütün ihtiyaçlarının belirleneceğini söyledi.

Batı Afrika sahili ülkeleri ortak askeri gücü, ilk tatbikatını geçtimiz Kasım ayında gerçekleştirmişti. Beş ülke 2018 bahar aylarına kadar askeri 5 bine ulaştırmayı hedeflerken, finans konusunda çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Söz konusu ülkelerin tahminine göre ortak askeri güç için şu ana 289 milyon euroluk bir finans sağlanırken, toplamda 423 milyon euroya ihtiyaç duyuluyor.
Suudi Arabistan, 100 milyon Euro finans sözü vermişti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 13 Aralık günü, Paris yakınlarında, 5 Afrika ülkesi liderleriyle gerçekleştirdiği ve bazı Avrupalı liderler ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in de katıldığı zirvede, ortak askeri güce Suudi Arabistan tarafından 100 milyon euro, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından ise 30 milyon euroluk bir finans desteği sağlanacağını açıklamıştı.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) tarafından, daha önce yapılan açıklamada, ortak güce 50 milyon Euro değerinde finans desteği sözü verilirken, ABD de 60 milyon dolar tutarında bir destek sağlayacağını açıklamıştı. Ortak askeri güce, Fransa tarafından da yaklaşık 70 milyon euro değerinde lojistik destek sağlanıyor.

Macron, Çin’i finans desteği için ikna etmeye çalışıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, devam eden Çin ziyaretinde, Çin yönetimini Afrika sahilinde oluşturulan ortak güce finans desteği sağlamaya ikna etmeye çalışıyor. Çin, Batı Afrika bölgesinde büyük bir ticari faaliyet gösterirken, kıtadaki teröre karşı savaşta beklenen desteği henüz sağlamadı.

Çin Savunma Bakanlığı, 5-8 Ocak 2018 tarihleri arasında, Afrika ve Arap ülkeleriyle askeri yardımlaşmaya ilişkin ilk kongresini Şangay kentinde gerçekleştirmişti. Somali ve Moritanya’nın, Şangay’da düzenlenen toplantıya katılması dikkat çekerken, Çin Savunma Bakanı, ülkesinin Afrika ülkeleriyle düzenlenecek ortak eğitim tatbikatına ev sahipliği yapacağını açıklamıştı.

Şangay Kongresi’nde, hazırlık ve yapılandırma aşamasında Afrika sahili ortak gücü ile yardımlaşma içinde olacaklarını belirten Çin Savunma Bakanı, finans konusunda ise herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Beş Batı Afrika ülkesinin, ortak fon kurma kararı, 15 Ocak tarihinde, Fransa Savunma Bakanı Florence Parli’nin başkanlığını yapacağı ve 5 ülkenin Savunma Bakanları’nın da katılacağı toplantı öncesinde geldi. Toplantıda, uluslararası güçlerin Afrika Sahili ortak askeri gücüne sağlayacağı finans desteğinin konuşulması bekleniyor.